Ekologové kritizují Nečase: Roman je pryč, ale lobby v politice zůstala

29.10.2011 18:49

Bývalého šéfa ČEZu Martina Romana, který byl opakovaně kritizován za své údajné vazby na politiku, nahradil ve funkci Daniel Beneš. Podle ekologů se ale nic nezměnilo. Vypovídá o tom i složení delegace premiéra Petra Nečase při cestě do Spojených států amerických.

Ekologové kritizují Nečase: Roman je pryč, ale lobby v politice zůstala
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas
reklama

Nečase na cestě přes oceán doprovázeli kromě nového generálního ředitele ČEZu Beneše i členové vedení plzeňského strojírenského podniku Škoda JS. "Ukazuje se, že i po odvolání Martina Romana z čela vedení společnosti nezmizel silný vliv energetických mastodontů na vrcholnou českou politiku," uvedli podle Deníku Referendum v tiskovém prohlášení hnutí DUHA a sdružení Calla.

Nečas si posilu do Washingtonu odvezl zejména kvůli diskusi o dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Do tendru na její realizování se totiž kromě Francouzů a Rusů přihlásili i Američané z firmy Westinghouse. Nakonec se podle slov premiéra ale debata o Temelíně zkrátila na několik minut. S prezidentem Barackem Obamou v Bílém domě Nečas probíral zejména vzájemné vztahy obou zemí a jejich stávající i budoucí spolupráci.

"Bez ohledu na případného vítěze tendru budou nové reaktory velmi drahou investicí. Zkušenosti ze dvou rozestavěných reaktorů v Evropě ukazují, že se cena dvou reaktorů v Temelíně může vyšplhat až k 300 miliardám korun," myslí si ale ekologové.

Podle Edvarda Sequense ze sdružení Calla navíc ani jeden z účastníků tendru nemůže nabídnout vyzkoušené reaktory. "Česká energetika se stejně jako německá může obejít i bez nových reaktorů v Temelíně a to soustředěním sil na energetickou efektivitu, snížení spotřeby a využití potenciálu, který nabízejí obnovitelné zdroje," podotkl Sequense.

Čtěte:

Nečas se s Obamou bavil i o Temelíně. Prý jen čtyři minuty

Nečas je důležitý kvůli Temelínu. Obama ho přijme už dnes

USA jsou partner. Nečas ale o důležitosti Česka iluze nemá

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiérovo zásadní vystoupení. Řekl, co nás čeká: „Epidemie je zpět! Bohužel. Čísla nákazy závratně rostou.“ A nouzový stav? Vypnutí ekonomiky?

20:14 Premiérovo zásadní vystoupení. Řekl, co nás čeká: „Epidemie je zpět! Bohužel. Čísla nákazy závratně rostou.“ A nouzový stav? Vypnutí ekonomiky?

KOMPLETNÍ ZNĚNÍ PROJEVU UVNITŘ Premiér Andrej Babiš (ANO) vystoupil v televizi s projevem, jehož tón…