Ekonom Pikora má obavy z toho, co nám teď předvedou politici: Lidi to bude bolet, ale ještě tomu budou tleskat

10.04.2020 20:55

Ekonom Vladimír Pikora má obavy, že ve jménu boje s koronavirem se politici pokusí prosadit řadu věcí, které by bez koroavirové krize šlo prosadit jen obtížně. Lidi budou tato opatření bolet, ale řada z nich jim ještě bude tleskat. Vždyť to děláme pro stát, který nás chrání.

Ekonom Pikora má obavy z toho, co nám teď předvedou politici: Lidi to bude bolet, ale ještě tomu budou tleskat
Foto: nextfinance.cz
Popisek: Finanční analytik Vladimír Pikora
reklama

Koronavirová pandemie vyvolá ekonomickou krizi, která rozhodně nebude malá, a v takových chvílích investoři přemýšlejí o tom, že by nakupovali. Jedni zlato, jedni zlato, jedni akcie a jedni třeba byt. Řada lidí totiž může vnímat koupi bytu a zisk z pronájmu jako příjemné přilepšení k důchodu.

Podle Pikory to má jeden velký háček. V textu pro Reflex.cz upozornil, že už před krizí se politici snažili regulovat ceny nájmů, případně se snažili postihovat lidi, kteří vlastní byt, v němž zatím nikdo nebydlí. A teď v době krize tyto snahy ještě zesílí. Stačí se podívat na nápady ministryně pro místní rozvoj za hnutí ANO Kláry Dostálové, která by si představovala, že nájemníka nebude možné dostat ven z bytu, pokud nebude platit nájem. Máme krizi a nájemníka je třeba. Jenže tuto ochranu zaplatí vlastník bytu.

 „Ale tím to nekončí. Stavidla byla zdvihnuta a nová regulace teče proudem. Levice je jak utržená ze řetězu. Ještě před koronavirem mluvili někteří lidé o potřebě zdanit druhé a další byty. Podobné myšlenky dnes frčí. Dnes to je jen zabalené do jiných slov. Progresivní ekonomové mluví o potřebě „vyšších majetkových daní“. Prý už jsou pryč doby, co se stát hnal jen po zdanění příjmů, protože až na výjimky nikdo žádný velký majetek neměl. Dnes to je už jiné. Když má někdo x bytů, bude platit jako mourovatý, protože se má za co stydět,“ vypálil ekonom.  

A tady Pikora bouchnul do stolu. V takovém státě, kde když něco vlastníte, budete možná špatný člověk a hodí se vás více zdanit a buzerovat všemi možnými cestami, prý žít nechce. Takhle přemýšleli komunisté v časech reálného socialismu a Pikora se do těch časů nechce vracet.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

18:02 Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

ROZHOVOR Vláda nebyla připravena na podzimní vlnu koronaviru, třebaže se vědělo, že přijde. A občané…