Čeští voliči dali podle ekonoma najevo, že plují s aktuálním proudem. Hledají netradiční politické lídry, kteří nabízejí lidem novou naději. Viděli jsme to u 45. prezidenta USA Donalda Trumpa, viděli jsme to u francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a viděli jsme to teď i u Andreje Babiše. Proč lidé hledají novou naději i v situaci, kdy se české ekonomice dobře daří?
„Lidé u nás se dívají na okolní země jako Rakousko a Německo a říkají si de facto, proč po třiceti letech od revoluce máme stále platy a mzdy (podle toho v jakém odvětví člověk pracuje) na polovině nebo čtvrtině toho, co je v Německu. Tam není směrodatné to, jak se měli rodiče a jak se máme my oproti rodičům, ale jak se máme my, mladí lidé, oproti mladým lidem, kteří jsou stejně dobří, nejsou lepší, někde za hranicí. Ta hranice už je víceméně pomyslná. Cestujeme víc, lidé komunikují víc. My jsme před a po druhé světové válce měli platy obdobné, nebo dokonce i vyšší, než byly v Německu nebo v Rakousku, takže bychom dnes měli být dál,“ zhodnotil nálady Čechů, Moravanů a Slezanů Švejnar.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp