Ekonomka: Pohádka o Prasátku a Zemanovi

3. 5. 2013 8:50

Ekonomka Markéta Šichtařová přichází s pohádkou o Zeleném Prasátku a prezidentovi Miloši Zemanovi. Na tom chce ukázat, že ne všechno je tak, jak se tváří – a často jsou pohnutky úplně jiné, než jaké se deklamují v médiích.

Ekonomka: Pohádka o Prasátku a Zemanovi
Foto: Archiv MŠ
Popisek: Ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová
reklama

„Zjistila jsem jednu věc. Všechno je jinak. Úplně jinak, než se na první pohled zdá,“ píše Markéta Šichtařová. A začíná pohádku o Prasátku, které žilo u sedláka, ale mělo špinavý kotec a sedlák mu akorát nadával.

„Jednoho dne Prasátku povolily nervy. To než čekat v takovém čurbesu na řezníka, to raději vezmu do zaječích a umřu hlady, řeklo si,“ píše ředitelka společnosti Next Finance. Hlavní hrdina její pohádky tak uteče do strouhy, kde se krmí odpadky, ale pak si uvědomí, že to je lepší se nechat raději sníst. Ve strouze se ale Prasátko obalilo řasami, a tak k sedlákovi dorazí celé zelené.

„Ovšem jen co Zelené Prasátko strčilo rypák do vrat domovského statku, ozval se křik: ‚Mámo, pojď se na to podívat, to jsi ještě neviděla! Tak obrovský a zelený prase, to musí bejt nějaká nóbl věc! Jestli ono to nebude takový to prase s maskováním, co je vycvičené na vyhledávání lanýžů v lese, jednou jsem o tom čet´!‘“ uzavírá Šichtařová pohádku šťastným koncem.

Na tom všem chce prý demonstrovat, že všechno může mít jinou příčinu, než jakou bychom na začátku hádali. „Vyprávěla jsem vám pohádku jen a jen proto, abych vás dokonale zmátla a odvedla vaše myšlenky nesprávným směrem. Jediné, co jsem tou pohádkou skutečně chtěla říct, bylo, že pohnutky k nějakému jednání mohou být docela, ale docela odlišné, než se na první pohled může dát. Má pohnutka byla zmást vás,“ vysvětluje ekonomka.

Naráží tím na slova prezidenta Miloše Zemana o přijetí eura. Nemůže totiž uvěřit, že by si Zeman opravdu myslel, že eurozóna o Česko stojí. „Ani že by si myslel, že česká politická reprezentace půjde proti vůli 70 – 80 % obyvatel a většiny podniků a bude nás k přijetí eura tlačit. Ani že by si myslel, že by snad členství v eurozóně bylo pro českou ekonomiku užitečné. Přesto o přijetí eura mluví. Neznám jeho pohnutky, ale mám takový soukromý dojem, že jsou malinko jiné, než se na první pohled zdá…"

Kratší verze textu byla původně napsána pro Literární noviny.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto připravuje EU teď, v době pandemie! Kobza z SPD proti Jourové. A varuje ji: Budete si balit kufry, až lidé pochopí...

21:07 Toto připravuje EU teď, v době pandemie! Kobza z SPD proti Jourové. A varuje ji: Budete si balit kufry, až lidé pochopí...

ROZHOVOR „Evropa po pandemii už nikdy nebude tou co před ní. Lidé se probudí z hibernace způsobené m…