Ekonomka Švihlíková: Čína má nový velmocenský plán. USA brzdí svůj úpadek vyvoláváním chaosu a rozvracením států

15.07.2014 10:17

Renomovaná ekonomka Ilona Švihlíková na stránkách Britských listů píše o velkém projektu, který představilo nové čínské vedení při specifických příležitostech ke konci nového roku. Čína totiž hodlá oživit starobylou Hedvábnou stezku a konkurovat tím obdobným projektům Spojených států a Ruska.

Ekonomka Švihlíková: Čína má nový velmocenský plán. USA brzdí svůj úpadek vyvoláváním chaosu a rozvracením států
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hosty pořadu Michaely Jílkové Máte slovo byli mimo jiné i Ilona Švihlíková nebo Jaroslav Kubera
reklama

„Oživení Hedvábné stezky se v pojetí nového čínského vedení (a po schválení závěrů Třetího pléna) týká jak pozemní, tak i námořní stezky. Ideu představil čínský prezident v září minulého roku v Kazachstánu. Námořní stezka pak byla uvedena na setkání zemí ASEAN (Společenství zemí jihovýchodní Asie). Čínský projekt se postupně zpřesňuje, ale řada důležitých detailů stále zůstává spíše v mlze," píše ekonomka Švihlíková. Připomíná, že své velké projekty k udržení hegemonie již představily i Spojené státy a Rusko.

Čínský prezident představil projekt pozemní Hedvábné stezky 21. století jako posilování ekonomické strategie rozvoje, regionální spolupráce a rozvoje dopravní infrastruktury. Důraz je kladen na obchod a investice, tedy ekonomické aspekty, což je podle ekonomky pro Čínu více než typické.

„Vzhledem k tomu, že čínská zahraniční politika drží tzv. low profile, bylo před kazašským fórem zdůrazněno, že tento projekt zcela respektuje domácí politiku, nebude v žádném případě zasahovat do domácích záležitostí, nebude se snažit o dominantní roli, ani o vytváření sfér vlivu. Na koho byla taková slova míněna, ponechávám inteligenci laskavého čtenáře," píše expertka.

Celý článek ekonomky Švihlíkové k dispozici ZDE.

V rámci čínské mnohatisícileté tradice je Hedvábná stezka představena jako praktické dědictví a pozitivní síla. „Doplňme ještě, že roste počet vyjádření o komplementaritě s ostatními zeměmi, což je pro změnu výrok V. Putina, když se snažil EU, resp. Německo přesvědčit o spolupráci s Ruskem na vyšší úrovni od Lisabonu po Vladivostok," dodává Švihlíková.

Čína chce pomocí projektu řešit řadu domácích problémů

S tím, jak se začal rojit ohledně návrhu větší zájem, objevily se i narážky na to, co Hedvábná stezka nebude. Neměla by v sobě obsahovat žádnou ideologii, Čína prý nebude nutit jiné, aby si vybrali jednu stranu, rovněž se vymezila vůči exkluzivitě a myšlení vítěz-poražený. „Není jistě potřeba doplňovat, že tento šťouchanec, včetně osočení ze zneužití tradičního pojmu Hedvábná stezka, byl míněn na Spojené státy," podotýká ekonomka.

Čína se podle ní pokusí projektem řešit i řadu domácích problémů. Švihlíková zmiňuje například stabilitu u hranic i na moři, snahu zajistit rozvoj západních částí Číny, snahu zajistit si exportní trhy i energetické potřeby Číny nejen vzhledem k Rusku, ale především oblasti střední Asie. V případě pozemní cesty pak má Hedvábná stezka zajistit dopravní alternativy vůči zhoršujícím se podmínkám na moři.

„Rovněž není pochyb o tom (i vzhledem k načasování), že Čína prozatím ne příliš specifikovaným projektem Hedvábné stezky reaguje na americké snahy o udržení hegemonie i Euroasijskou unii, neboť obě dvě zasahují přímo oblasti zájmu Číny," dodává Ilona Švihlíková.

Spojené státy záměrně vyvolávají chaos. Jejich zahraniční politika jinak nemá smysl

Shrneme-li tři části seriálu: USA, Rusko i Čína přicházejí s projekty, které jsou oficiálně prezentovány především na ekonomické bázi, ale ve skutečnosti v sobě prý více či méně skrytě zahrnují ideologické ukotvení. „Ve všech třech případech je EU pouhou kořistí, která čeká, kdo ji uzme. Již tento fakt ukazuje na 'kvalitu' evropských elit," píše ekonomka.

Taktiku Spojených států označuje Švihlíková z hlediska systému mezinárodních vztahů za nejnebezpečnější. „Domnívám se, že Spojené státy se pokoušejí oddálit svůj úpadek záměrným vyvoláváním chaosu, který se zřejmě pokoušejí řídit, na což ale nemají intelektuální kapacitu. Zanechávají po sobě spoušť rozvrácených států," tvrdí. Nahlíženo totiž jiným prismatem než právě aplikací teorie chaosu, nedává prý americká zahraniční politika vůbec žádný smysl.

Blížící se summit zemí BRICS podle Švihlíkové ukáže, jestli se společné finanční struktury pro tyto země skutečně vytvoří, příp. s jakými charakteristikami, nebo zda zůstane jen u zdvořilostních frází, zatímco jiní konají.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …