Ekonomka Švihlíková: Kalousek nás obral o mnoho let. A ČNB to ještě zhoršuje

5. 1. 2016 19:17

Ekonomka Ilona Švihlíková usedla do křesla pro hosta v úterním Interview ČT24. Pochválila práci současného šéfa státní kasy Andreje Babiše (ANO) a nenechala nit suchou na jeho předchůdci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). Současný ekonomický růst musejí ale pocítit i lidé ve svých peněženkách. Jinak nastane ostrá změna kurzu jako v Polsku. Nakonec tvrdě zkritizovala Českou národní banku.

Ekonomka Švihlíková: Kalousek nás obral o mnoho let.  A ČNB to ještě zhoršuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková

Ekonomka si pochvalovala, jak nám prospívá ekonomický růst. Stoupá výběr daní i výběry na sociálním pojištění. „Vláda měla vliv v pozitivním smyslu slova, i když ten ekonomický růst je výsledkem celé řady faktorů... Jako třeba nízké ceny ropy. Myslím, že celkově může být pan ministr spokojen. Nesmíme ale zapomínat na to, že si vláda záměrně nadsazuje laťku, aby na počátku dalšího roku mohla říkat: Podívejte, jak jsme šetřili. Ať tak či tak, vláda má velký vliv na stav české ekonomiky. Ovlivňují nás samozřejmě i vnější vlivy jako již zmíněná cena ropy.  

Současný model české ekonomiky je neudržitelný, varuje ekonomka

Usmívala se ale nad argumenty pravicové opozice, že současná vláda nemůže za dnešní ekonomický růst. Dáma je přesvědčena, že bychom na tom dnes byli dost zle, kdyby ještě vládla pravice, která naši ekonomiku škrtila.

„Naši ekonomiku to potopilo do opakovaných recesí. A nejhorší je, že nás to začalo vzdalovat od západní Evropy. My jsme ztratili sedm let a teď to doháníme... Kdyby tu vládly ještě předchozí vlády, jsme ještě v recesi,“ konstatovala ekonomka. Permanentní debata o výši našich deficitů je prý také nekalým dědictvím po Miroslavu Kalouskovi.

„Ale současný model české ekonomiky je neudržitelný. Uvědomte si, že jen za minulý rok z této země odteklo 488 miliard,“ udeřila Švihlíková. Odliv kapitálu nás postihuje především od roku 2006, tedy od časů pravicových vlád.  

Současná vláda jde podle ekonomky správným směrem, ale nemá smysl zabývat se jen výší schodku. Je dobře, že vláda se snaží prosadit opatření na vyšší výběr daní. Přesto Švihlíková neočekává, že ministr financí Andrej Babiš získá touto cestou desítky až stovky miliard korun, jak občas proklamuje. Je také otázka, jak se ekonomický růst projeví v peněženkách občanů. Pokud se to neprojeví dostatečně, stane se totéž co teď v Polsku. Dojde k výrazné vládní změně.

ČNB z nás dělá rozvojovou zemi

Ostře se vymezila proti politice České národní banky, která oslabuje korunu. Obdobnou politiku používají rozvojové země. „My se podbízíme pod cenou. Naopak potřebujeme, aby ta koruna posilovala... Tohle není strategie, která nás posune k vyspělým zemím,“ upozornila ekonomka.

Letošní rok jistě ovlivní i uprchlická krize, ale není jisté, jak přesně to pocítíme. Bude záležet mimo jiné i na rozhodnutích politiků. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

14:43 Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

V předvčerejším rozhovoru pro server E15 se redaktor Jaroslav Denemark bavil s Jiřím Pospíšilem, pře…