Elektrické vedení na Krym opraveno. Proud v něm ale není. Stávající kontrakt o něm skončil a nový je v nedohlednu

02.01.2016 21:59

Ukrajinští energetici dnes opravili linii dálkového elektrického vedení z ukrajinské pevniny na Krym, kterou poslední den loňského roku poškodili protiruští aktivisté. Jak uvedly úřady, dodávka proudu na anektovaný poloostrov nicméně obnovena nebyla, a to protože mezitím vypršel platný kontrakt.

Elektrické vedení na Krym opraveno. Proud v něm ale není. Stávající kontrakt o něm skončil a nový je v nedohlednu
Foto: repro youtube.com, tan
Popisek: Ukrajina

I když se Moskva snažila zajistit autonomní přísun elektřiny na Krym z Ruska, na ukrajinských dodávkách elektřiny je stále část poloostrova závislá. Výpadkem je tak nyní postižena především východní a severozápadní část Krymu, a to včetně města Jevpatorija.

K masivnímu přerušení dodávek z Ukrajiny došlo už koncem listopadu, když ukrajinští nacionalisté a krymští Tataři společně poškodili dva sloupy dálkového vedení v jihoukrajinské Chersonské oblasti. Elektřina pak na Krymu byla prakticky jen na příděl.

Podle pracovníků ukrajinské energetické správy nicméně včerejškem, tedy 1. ledna 2016, vypršel kontrakt, který ukrajinské dodávky na Krym obchodně podchycoval. „Jakékoli další akce budou proto podniknuty až po rozhodnutí nejvyššího vedení země,“ citovala agentura Unian mluvčího společnosti Ukrenergo Ihora Boska

Obyvatelstvo Krymu, které se netají svou proruskou orientací, nicméně chápe potíže s elektřinou jako daň za připojení k Rusku a podle nedávného průzkumu devět z deseti obyvatel Krymu raději přetrpí vypínání proudu, než aby přistoupili na podmínky Kyjeva pro uzavření nové dohody o dodávkách ukrajinské elektřiny. Jedním z požadavků Kyjeva je prý to, aby v novém kontraktu bylo napsáno, že je Krym součástí Ukrajiny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč sem leze? Zeman sejmul migranty a šokoval slovy o Trumpovi

12:14 Proč sem leze? Zeman sejmul migranty a šokoval slovy o Trumpovi

Prezident Miloš Zeman je druhý den na návštěvě Karlovarského kraje. Dnes krátce před polednem se seš…