Elektronické náramky pro vězně, dlužníci a neplatiči výživného. V ČT došlo na spravedlnost

24.09.2018 22:31

V interaktivním zpravodajském pořadu 90’ na ČT24 se dnes řešily podstatné otázky resortu spravedlnosti. Řeč přišla na zavedení elektronických náramků, diskutovala se také nová pravidla pro osobní bankroty nebo došlo na debatu okolo zálohovaného výživného. Podle ministra spravedlnosti je vymáhání alimentů až poslední krok.

Elektronické náramky pro vězně, dlužníci a neplatiči výživného. V ČT došlo na spravedlnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek

Prvním tématem 90’ na ČT24 bylo zavedení elektronických náramků do praxe. Probační a mediační služba nedávno spustila ostrý provoz elektronických náramků pro domácí vězně. „Určitě bych si nesliboval, že z věznice zmizí tisíce vězňů,“ upozornil ministr spravedlnosti v 90’ ČT24 s tím, že se množství bude pohybovat v rámci desítek. Ministr připustil, že cena je velmi příznivá. „Nemyslím si, že by to byla cena přemrštěná,“ uvedl. „Naopak my náklady šetříme,“ argumentoval dále nestraník za ANO Jan Kněžínek a dodal, že smyslem je monitorovat pohyb dané osoby v místě bydliště. „Umí monitorovat i kdekoliv jinde,“ vysvětlil. Náramek dokáže rozpoznat, že vězeň vstoupil do zakázaného prostoru, nebo se naopak z přikázaného území vzdálil.

Dalším tématem byla nová pravidla pro osobní bankroty. V rámci novely insolvenčního zákona existuje několik variant oddlužení včetně varianty nulové a kromě toho je na stole několik desítek pozměňovacích návrhů. Daniel Hůle z Člověka v tísni je zastáncem nulového oddlužení. „Všude na Západ od nás mají nulové oddlužení,“ nastínil s tím, že doba na oddlužení je pak kratší. Jak je možné, že v zemích, kam vzhlížíme, mají nulové oddlužení, zamýšlel se dále Hůle. „Je to taková bizarní debata v Poslanecké sněmovně,“ okomentoval stav projednávání v Poslanecké sněmovně.

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek varoval, že předlužených lidí je velké množství, a poukázal na jisté historické konotace. „V zásadě ten předpoklad, že se lidé zadluží v běžném spotřebitelském úvěru, je mnohem menší,“ podotkl ministr a upozornil na současnou výraznější regulaci. „Inteligence se nikomu nenakalkuluje,“ pokračoval s tím, že lidé, kteří finanční prostředky půjčovali, si z toho udělali byznys.

Podle Daniela Hůleho, analytika z Člověka v tísni, jsou politici často ve vleku predátorských institucí. Připomněl problém nedostatečného prověřování dlužníků. Dále přitakával ministrovi, že neexistovala regulace spotřebitelských úvěrů. „Musíme to vyřešit, bez toho společnost nezačne dýchat,“ odkázal zpětně na vzniklé dluhy v minulosti. Podle něho finančně negramotní nejsou ti, kteří si půjčují, ale právě naopak ti věřitelé. „Šli do obrovského rizika,“ zhodnotil chování věřitelů. Vytvořit koncept finanční gramotnosti pro všechny obyvatele České republiky podle něho není reálný, stěžejní prý je udělat efektivní regulaci.  

V otázce nulového oddlužení František Kučera, viceprezident Soudcovské unie, vidí problém v historických souvislostech. Připomněl například regulaci nájemného. „Jsem pro to, aby se dlužníkům opravdu pomohlo,“ připomněl a dodal, že je zde velké množství dlužníků, které je třeba ochránit.

Zákon o zálohovaném výživném bylo dalším tématem 90’ ČT24. Schválení této normy je součástí koaliční dohody. Předloha, která upravuje, jak bude vláda postupovat při neplacení výživného, předkládá sociální demokracie. Ministr spravedlnosti chce podle svých slov do zákonu zavést i další náležitosti. „My uvažujeme dalšími směry,“ okomentoval ministr normu, která má zlepšit situaci dětí, na něž jeden z rodičů neplatí. Jako příklad pak uvedl zvýšení odměn pro vězně nebo tabulky pro rodiče, kteří mají vůli se dohodnout. Analytik z Člověka v tísni Daniel Hůle souhlasí s tím, že neplacení výživného je spornou otázkou, která si žádá úpravu. „Neplatiči výživného jsou problém,“ uvedl v České televizi. Podle ministra spravedlnosti je vymáhání alimentů pak až poslední krok. Podmínkou pak je, že omezení nesmí zasáhnout do výdělečné činnosti. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

prezidentský plat

V televizi na CNN jste tvrdil, že nevíte, jak byste s platem naložil. Budiž. Ale šokovalo mě, že váháte, zda z něj dát část na charitu. Nemyslíte, že to by měla být smaozřejmost, když berete tolik, co si mnozí z nás nevydělají ani za rok, a že když mám z čeho, je třeba pomáhat těm, co to potřebují...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

20:38 Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

Pánové Petr Pavel, Marek Hilšer, Josef Středula, Pavel Fischer a Marek Hilšer se sešli na další prez…