Elfové, končíme. Listina není trhací kalendář. Advokátce Hamplové přetekl pohár trpělivosti a vyráží do boje

30.07.2020 10:02

Vyjádření Českých elfů, že změny v jejich monitoringu jsou nemožné a mazat nelze, vzbudilo pozornost advokátky Jany Zwyrtek Hamplové. Zásadně s ním nesouhlasí, elfové si podle ní dělají z ústavního pořádku trhací kalendář, porušují práva garantovaná Listinou základních práv a svobod a měli by za to zaplatit. Chystá právní obranu.

Elfové, končíme. Listina není trhací kalendář. Advokátce Hamplové přetekl pohár trpělivosti a vyráží do boje
Foto: archiv
Popisek: Jana Zwyrtek Hamplová
reklama

Jak jsme již psali, advokátka Monika Čírtková se kvůli článku ParlamentníchListů.cz dostala na seznam v monitoringu Českých elfů. A když požádala, aby byla zmínka o ní ze seznamu vyňata s argumentem, že projevit svůj názor není dezinformace, tím spíše, když aktivně vystupuje proti vulgaritám na internetu, Čeští elfové odmítali vyhovět.

"Dezinformační" média podle nich používají poměrně komplexní mix různorodých zpráv, názorů a informací, z nichž naprostá většina se nedá sama o sobě označit jako vyložená lež, k tomu, aby dosáhla svého cíle. Jaký je konkrétní cíl dezinformačních médií a ParlamentníchListů.cz Čeští elfové nenapsali, uvedli pouze, že tento mix má být zavádějící a "posouvat vnímání reality určitým směrem". Proto prý musí dezinformační média monitorovat, aby údajné manipulace postřehli, popsali a dokázali. Zajímavé je, že elfové podle vlastního přiznání z onoho mixu vybírají namátkově.

Co se týče odmítnutí odstranění zmínky o její osobě, elfové nabídli toto zdůvodnění: "Revize našich reportů bohužel není možná. Jak jsme se už snažili vysvětlit, jedná se o časový monitoring témat, která na daném médiu vyšla. Aby se zmínka o jakémkoli textu v budoucnosti v našem monitoringu nevyskytovala lze dosáhnout pouze tak, že na daném médiu prostě nevyjde."

Anketa

Do jakého filmu byste nejraději zařadili postavu Václava Havla?

hlasovalo: 13082 lidí
Ale s tímto zdůvodněním má problém další advokátka, Jana Zwyrtek Hamplová. Jak píše na svém blogu, nikdo nemá právo vést o nikom jakékoli seznamy a pokud tak činí, má být povolán k odpovědnosti. "Je třeba říct důrazně - elfové, končíme. Už vás máme právě tak akorát - pohár trpělivosti přetekl," říká.

Uvedla, že i ona byla na "seznam" v monitoringu elfů zařazena. "Přijala jsem tehdy postoj, že tito pomatenci jsou pod hranicí mé rozlišitelnosti, tedy že 'psi štěkají, a karavana kráčí dál.' A nechala jsem to být, protože jsem považovala za ztrátu času se tím vůbec nějak vzrušovat či zabývat," vysvětlila, proč se tehdy tímto faktem nezabývala. "Když jsem dnes ale četla odpověď této bandy paní kolegyni, došlo mi, že můj postoj není správný. Protože to, co si dovolili napsat na její žádost, aby jí ze svého seznamu vyřadili, považuji za neuvěřitelnou nehoráznost," dodala s tím, že považuje chování Českých elfů nejen za nehoráznost, ale také za jednání protiprávní.

"Nikdo totiž nemá právo bez zákonného zmocnění o nás nic evidovat, vést si o nás a našich názorech jakékoli seznamy, dehonestovat nás svými urážejícími hodnoceními, tedy nikdo si nemůže osobovat právo kádrovat jiné lidi za to, jaké názory publikují a kde je publikují, a osobovat si právo na výklad pravdy, a tvářit se u toho, že to, co páchají, je v nějakém veřejném zájmu," míní a opírá se o článek 10 Listiny základních práv a svobod, který praví:

(1) Každý má právo, aby byla zachována jeho lidská důstojnost, osobní čest, dobrá pověst a chráněno jeho jméno.
(2) Každý má právo na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života.
(3) Každý má právo na ochranu před neoprávněným shromažďováním, zveřejňováním nebo jiným zneužíváním údajů o své osobě.

Listina základních práv a svobod ZDE:

Zvláště třetí část je podle Hamplové významná a je důvodem, proč je jednání Českých elfů protiprávní a nemělo by jim procházet, protože zasahuje do osobního života lidí a jedná se o dehonestující hodnocení jiných lidí vykonávajících často významné profese.

"Proto jsem se rozhodla, že zpracuji aktivity oněch elfů z tohoto úhlu pohledu, a buď sama, nebo s kolegyní, nebo spolu s dalšími lidmi, které Čeští elfové vedou ve svých seznamech, přistoupíme k důrazné a důsledné právní obraně s vyvozením důsledků za jejich protiprávní jednání," pohrozila. Podle ní nastal čas na to, aby Čeští elfové zaplatili za to, že si dělají z ústavního pořádku trhací kalendář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krvavý převrat! Putin a Krym: Po Bidenovi zaskočil novináře

19:47 Krvavý převrat! Putin a Krym: Po Bidenovi zaskočil novináře

Americký prezident Joe Biden se dnes poprvé setkal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v Že…