Elitní advokát Lžičař promlouvá k Babišově kauze: Zase uslyšíme o zločinecké organizaci?

10.08.2017 21:22

Právník Josef Lžičař, advokát expremiéra Petra Nečase, se v České televizi vyjádřil k policejní žádosti o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba hnutí ANO) k trestnímu stíhání. Lidé, kteří už teď vidí Andreje Babiše na půl cesty do vězení, by měli zpozornět.

Elitní advokát Lžičař promlouvá k Babišově kauze: Zase uslyšíme o zločinecké organizaci?
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Elitní advokát Josef Lžičař

Z toho, co píší média, Lžičař dovozuje, že by Babiš teoreticky mohl být obviněn z poškozování finančních zájmů Evropské unie, ale má to několik háčků. „Vnímám, že jde o operativní stadium vyšetřování a v průběhu toho operativního stadia,“ začal Lžičař. To, co zatím tvrdí policie, nemá charakter důkazu, dokud nebylo zahájeno trestní stíhání pro jasně definovaný skutek, jenž podle vyšetřovatelů byl v rozporu se zákonem.

„V trestním řízení bude obtížné zjistit, kdo bude pachatelem a kdo by mohl být pomocníkem. V tento okamžik se obávám, aby nebyla vytvořena nějaká konstrukce zločinecké organizace... Za posledních deset let se rozjelo několik velkých kauz, ale posléze se ukázalo, že o zločin vůbec nejde,“ doplnil host pořadu po telefonu.

Neměli bychom především zapomínat, že zatím nebylo zahájeno trestní stíhání, natož abychom přešli k obvinění, o kterém by se mluvilo u soudu. Pokud už k soudu dojde, bude důkazní břemeno ležet na straně žaloby. Jestliže bude mít soud jakékoli pochybnosti v celé kauze, bude se muset přiklonit na stranu obviněného a konstatovat, že se ničeho nedopustil.

Nemluvě o tom, že bude velmi složité prokázat, že konkrétně Andrej Babiš nese v celé kauze nějakou vinu, protože firmu Čapí hnízdo formálně neřídil. Tohle všechno ale bude možné zjišťovat teprve v okamžiku, když sněmovna vydá poslance k trestnímu stíhání nebo když jí skončí mandát.

I kvůli těmto pochybnostem se Lžičařovi zdá, že se z policejních akcí před volbami stává tak trochu folklór. Advokát podle svých vlastních slov nechce obviňovat policii, že by pracovala na něčí konkrétní objednávku, ale rozhodně vypadá zvláštně, že v posledních letech vždy v době voleb policie přijde s nějakou informací.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

19:39 Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

Na výstavě Zahrada Čech, kam se premiér Babiš neohlášený zajal podívat minulý pátek, jej pronásledov…