Elity jsou dnes mimo realitu. Lidé propadají panice. Václav Cílek a Ondřej Neff předestřeli studentům hodně drsnou budoucnost světa

28.10.2016 7:39 | Zprávy

REPORTÁŽ O budoucnosti a proměnách české (i evropské) společnosti diskutovali ve středu 26. října v prostorách liberecké Technické univerzity na pozvání Institutu 2080 geolog Václav Cílek a spisovatel Ondřej Neff. Co od nich lidé také slyšeli? „Žijeme v období radikální nejistoty. V některých oblastech hrozí velké sucho a konflikty. Vzrůstá nenávist. Lidé jsou často dezorientovaní. Propadají panice z nezvládnutí světa a touží po někom, kdo udělá pořádek.“

Elity jsou dnes mimo realitu. Lidé propadají panice. Václav Cílek a Ondřej Neff předestřeli studentům hodně drsnou budoucnost světa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Geolog a filozof Václav Cílek

„Společenské, politické, ekonomické procesy jsou dnes hodně vrtkavé. Ocitáme se v období, kdy nevíme, co se bude dít. Melvin King označuje dnešní dobu pojmem radikální nejistota,“ sdělil na úvod Václav Cílek. Jako příklad jako klimatolog uvedl hrozící velké sucho v prostoru mezi Íránem, Pákistánem, Afghánistánem a Indií. „Představte si, že tam vypukne konflikt. Jsou zde dvě jaderné velmoci Indie a Pákistán. Jaké mají kamarády? Všechny. Čínu, USA, Rusko, Saúdskou Arábii. Neodhadnete, co z této směsi může vzniknout,“ upozornil. Poukázal i na roztříštěnost světa a neschopnost se na něčem sejít.

„Je to setrvalý stav. Má zřejmě původ ve strachu. Ten částečně vzniká dezorientací,“ vysvětlil a opět uvedl příklad. „Vezměte si vyvážené televizní zpravodajství. Přijde jeden novinář a vylíčí situaci určitým způsobem. Pak musí přijít jiný, který to vidí jinak. Dozvíte se A a B a pak se přejde k dalšímu tématu. Ve výsledku jste naprosto zmatení,“ konstatoval. Množí se podle něj případy nezvladatelné paniky z důvodu nezvládnutého světa. Cílek doporučuje zpomalování, digitální hygienu a zakotvení v přirozených vztazích.

Lidé rádi nastupují do vagonu s muzikou

Ondřej Neff už dvacet let vydává internetový deník Neviditelný pes. „Když jsem v roce 1996 začínal, vládla určitá stabilita ve srovnání s dneškem. Budoucnost byla předvídatelnější. Pořád ještě byly autority a určité politické i sociologické teze, jichž se lidé drželi,“ sdělil. To se podle něj zásadním způsobem mění. Připomněl blížící se velice důležité americké volby i nejistotu předpovědí jejich výsledku. „Predikce jsou velmi nespolehlivé a účelově upravované. Je politologická zásada, že lidé nastupují rádi do vagonu s muzikou. Takže odtud poptávka po švindlování s predikcí,“ uvedl a upozornil na zajímavý fakt. „Už se letos dvakrát stalo, že vůbec nevyšly. Jednak u brexitu a pak u výsledku filipínských prezidentských voleb,“ povšiml si. Na Filipínách vyhrál Rodrigo Duterte. „Zlý muž Filipín, který proslul brutalitou svých metod. Před pár lety by neměl šanci,“ myslel si Neff. Spisovatel byl na Filipínách měsíc před volbami. Nikdo nepředpokládal Duterteho vítězství. Neff potkal na ulici voliče Duterteho a dal se ním do řeči. „Lidé se na něj otáčeli a dívali se na něj jako na ropuchu. Za měsíc ho zvolili prezidentem. To ilustruje, jak křehká je situace, ve které žijeme,“ sdělil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kamarád kamarádovi? Fungování neziskovky PAQ rozebráno do posledního šroubku

12:25 Kamarád kamarádovi? Fungování neziskovky PAQ rozebráno do posledního šroubku

Přetvářka a podvod ve službách ideologie, potěmkinovská věda. Ekonom Martin Štencel zkoumal, jak pro…