Emma Smetana naříkala na Zemana a na Čechy

11.04.2017 10:44

O moderátoce Emmě Smetaně se v posledních dnech hovořilo především kvůli jejímu rozhovoru se srbským režisérem Emirem Kusturicou, jehož svými otázkami doslova rozpálila doběla. Nyní Smetana, dcera politické aktivistky Moniky Pajerové a hudebníka Jiřího Smetany, poskytla rozhovor časopisu Reportér.

Emma Smetana naříkala na Zemana a na Čechy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Monika Pajerová

Smetana jako malá žila se svou matkou ve Francii, po návratu do Česka nejprve moderovala zprávy na Nově. Před rokem však dostala výpověď, nyní se na obrazovku vrací díky internetové DVTV. Poslední rok byl pro Smetanu vůbec plný zvratů. Na Štědrý den jí zemřel otec, o osm dní dříve porodila dceru Lennon. Žije s režisérem Jordanem Hajem.

Smetana v rozhovoru uvedla o svém otci, že pro ni nikdy neexistoval a nebude existovat bližší člověk. Zároveň však také hovořila o své dceři Lennon Marlene Haj Smetana. 

„Jmenuje se tak jen díky Francouzům; na české matrice vadilo zaprvé křestní jméno Lennon a zadruhé fakt, že by měla mít dvě příjmení, tedy moje a zároveň mého partnera Jordana, který se jmenuje Haj Hossein. Jelikož nejsme sezdaní, tak se naše děti podle českého zákona smí jmenovat buď jen po něm, nebo jen po mně, což mi připadá padlé na hlavu. Francouzi jsou mnohem tolerantnější. Dítě se samozřejmě může jmenovat po obou rodičích a nedivili se ani křestnímu jménu Lennon, byť žádná jiná Lennon ve Francii nikdy nežila,“ vyprávěla Smetana. Dcera se tak zatím na české matrice jmenuje jen Marlene Haj Hossein.

Anketa

Má Jiří Zimola vaši důvěru?

29%
47%
hlasovalo: 4284 lidí

„Ale až tam příště zajdu, tak mi dceru na základě francouzského rodného listu a podle evropského práva přejmenují na Lennon Marlene Haj Hossein Smetana,“ dodala s tím, že do budoucna bude mít dcera asi také trojí občanství. „Pokud se její tatínek izraelsko-českého původu dokope k tomu, že zajde na izraelský konzulát a začne to řešit. Jemu se tam moc nechce, protože zase uslyší lamentace o tom, jak je možné, že nešel do armády,“ dodala. Za odpírání vojny se podle ní dotyčný stává občanem druhé kategorie. 

Samozřejmě přišla řeč i na matku, Moniku Pajerovou. S ní má podle svých slov komplikovaný, ale láskyplný vztah.

A nemohla chybět ani kritika TV Nova, kterou musela Smetana před rokem opustit. „Určitě mě nepřestává trápit fakt, že si každý den o půl osmé pouští přes milion lidí pořad Televizní noviny a mají pocit, že se dívají na zprávy,“ řekla s tím, že nejde o zprávy, ale o infotainment. 

„V posledních měsících mého působení jsem ale nabyla dojmu, že už nejde jenom o zjednodušování, ale taky – a hlavně – o vědomou deformaci reality. A že tedy o nějaké novinařině, natož svobodné, nemůže být řeč,“ dodala Smetana, jež se nyní s Novou soudí. Ta ji totiž vyhodila v době jejího těhotenství.

Divák by si pak, podle jejích slov, měl dávat zejména pozor při sledování politických zpráv. „Na to, o čem se v nich mluví nebo naopak nemluví, v jakém kontextu se o tom mluví, s jakým důrazem. A pak je důležité sledovat, kdo dostává jaký prostor, případně jak často. To jsou zásadní věci, protože nejsledovanější zpravodajství v zemi má vliv na veřejné mínění, potenciálně na výsledek voleb. Z toho, co jsem zjistila, bohužel vyplývá, že docházelo k ovlivňování reportérů a reportáží v něčí prospěch,“ řekla. 

Když se pak rozmluvila o své současné kariéře pro DVTV.cz, řeč přišla i na prezidenta Miloše Zemana. „Česko momentálně nemá nejlepší pověst. Měli jsme jednoho dobrého polistopadového prezidenta, a od té doby je to spíš ostuda,“ řekla s tím, že pak těžko získá rozhovor s prezidentským kandidátem ve Francii Macronem. „Češi se dnes na evropské politické úrovni zpravidla projevují buď nevýrazně, anebo nepříliš konstruktivně. A Macron to ví,“ dodala Smetana, podle níž se právě on stane francouzskou hlavou státu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …