Erdogan nám vyhrožuje kvůli Rakousku: Sebastian Kurz je ještě mladý a nezkušený. Srovnejte si ho, nebo bude zle

11.06.2018 14:06

Rakouský kancléř Sebastian Kurz v pátek oznámil, že Rakousko uzavře sedm mešit placených ze zahraničí. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zuří, podle něj tento kancléřův krok směřuje k náboženské válce islámu a křesťanství, informoval server Novinky.cz.

Erdogan nám vyhrožuje kvůli Rakousku: Sebastian Kurz je ještě mladý a nezkušený. Srovnejte si ho, nebo bude zle
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

„Rozhodnutí Rakouska může spustit válku křižáků a půlměsíce,“ uvedl Erdogan s tím, že má v plánu se telefonicky spojit s Kurzem. „Zavolám mu – jsi ještě mladý a potřebuješ zkušenost. Tvoje nezkušené chování, jako je toto, vás může přijít draho,“ dodal turecký prezident. A stejně tak zatelefonuje prý i na Západ. „Zejména Německu. Srovnejte si svého muže, jinak se může situace vymknout z rukou,“ varoval Edrdogan a upozonil, že jinak přistoupí k odvetným krokům.

Rakousko chce zavřenením měšit omezit především šíření paralelní společnost, radikalizace a politického islámu. Kurz 8. června oznámil, že bude muset ze země odejít asi 40 imámů, kteří jsou placeni ze zahraničí, a ze stejného důvodu bude zavřeno sedm mešit šířících politický islám. Jedna z těchto mešit spadá pod Turecko-islámskou kulturní asociaci (ATIB).

Rakouské úřady prý nyní prověřují zhruba čtyřicet muslimských duchovních, u kterých je podezření, že porušili zákon z roku 2015, jenž zakazuje islámským spolkům přijímat finance ze zahraničí. „Ve dvou případech je už jasné, že budou imámové z Rakouska vypovězeni. Úřady zaměřily pozornost na 60 z celkových 260 imámů v Rakousku,“ sdělil ministr vnitr Herbert Kickl.

Původní zdroj ZDE

Mluvčí tureckého prezidenta již v pátek tento krok označil za součást islamofobní, rasistické a diskriminační vlny v Rakousku. Mluví se o tom, že ze sedmi mešit, které budou v Rakousku uzavřeny, jsou čtyři ve Vídni, dvě v Horních Rakousích a jedna v Korutanech. Zavřít se nejspíše bude muset i mešita ve Vídni, která je spojována s tureckým spolkem Šedí vlci, který je považovan za krajně pravicový.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…