Erdogan si ten naivní "puč" možná zorganizoval sám, aby upevnil moc. Toto k nočnímu dění koluje sociálními sítěmi

16.07.2016 9:12

Pokus o státní převrat v Turecku nedopadl. Turecká armáda chtěla převzít moc v zemi, bezpečnostní složky však zasáhly a moc prezidenta Erdogana je upevněna. Co na to říkají čeští politici a osobnosti veřejného dění?

Erdogan si ten naivní "puč" možná zorganizoval sám, aby upevnil moc. Toto k nočnímu dění koluje sociálními sítěmi
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan
reklama

„Události v Turecku mi teď, z těch informací, které jsou a vzhledem k tomu, jak rychle se podařilo puč zastavit, spíše přijdou jako akce false flag. Erdogan teď získá absolutní moc, opozice nepípne,“ myslí si zastupitel hlavního města Prahy Patrik Nacher (ANO). 

Podle jeho názoru nyní bude mít Erdogan vše dovolené a puč se stane záminkou pro přitvrzení. „Nevím, působí to divně, puč otočený za pár hodin, je buď neuvěřitelně naivně a amatérsky připraven, nebo, jak píšu výše,“ pochybuje Nacher.

„Jedno je jisté. Turecko se do EU nedostane,“ podotýká k tomu publicista a dřívější spolupracovník Mirka Topolánka Martin Schmarcz.

Advokátka Klára Samková okomentovala celou událost s humorem sobě vlastním. „Turecko – asi pokus o převrat. Asi mosty přes Bospor zablokovaný tanky, asi z armády tvrdí, že chtějí ochránit demokracii a lidská práva a erdoganisti asi tvrděj totéž. Na zahraničních serverech včetně Reuteru chaos. Že by zafungovala moje kletba? Hmmm,“ podotkla.

Předseda Svobodných Petr Mach se k situaci vyjádřil pragmaticky. Dle svých slov doufá, že žádný chorý mozek v Bruselu nebo v Paříži nenapadne v Turecku vojensky intervenovat, jako se to stalo před pěti lety, když se rozhodli sesadit Kaddáfího v Libyi a občanská válka tam trvá dodnes. „Tuhle situaci si musí vyřešit Turci sami,“ uvedl. „Česká vláda by měla nabídnout pomoc Bulharsku s ostrahou hranic – jako jsme loni pomáhali Maďarsku a Slovinsku, když stavěli plot proti vlně nelegálních migrantů,“ dodal. Závěrem popřál Turkům, aby celou situaci zvládli bez krveprolití.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Oni ho udusí.“ „No a?“ „Co no a?“ Zfetovaný Rom pokousal policistu. Zemřel

12:34 „Oni ho udusí.“ „No a?“ „Co no a?“ Zfetovaný Rom pokousal policistu. Zemřel

V sobotu byli policisté z Teplic přivoláni k případu ke rvačce. Ovšem muž, který ležel na zemi se zr…