Erik Best brutálně: Bohuslav Sobotka a Zdeněk Bakala do vězení? Měli by se bát

22.07.2015 9:17

Americký novinář Erik Best ve svém nejnovějším komentáři na webu fsfinalword rozebral aktuální dění kolem těžařské společnosti NWR, kterou se zřejmě rozhodl pro své záměry využít slovenský miliardář a investor Pavol Krúpa. Best tvrdí, že Krúpa neútočí jenom na firmu, nýbrž že hodlá ovládnout celou zemi. Napomoci by mu v tom prý mohl i premiér Bohuslav Sobotka.

Erik Best brutálně: Bohuslav Sobotka a Zdeněk Bakala do vězení? Měli by se bát
Foto: Petr Merta
Popisek: Erik Best, americký novinář

Best poukazuje na zprávu, kterou před několika dny zveřejnil týdeník Euro. Investiční firma Arca Capital slovenského podnikatele Pavola Krúpy ohlásila, že chce pokračovat v nakupování akcií těžařské společnosti NWR tak, aby získala minimálně 5% podíl. Ten opravňuje majitele ke svolání mimořádné valné hromady. Arca, která na začátku minulého týdne vlastnila zhruba 2% podíl v NWR, totiž chce napadnout všechna rozhodnutí vedení NWR a prověřit události, ke kterým došlo například při dokončení privatizace OKD či samotné NWR od roku 2004.

Americký novinář z avizovaného rozhodnutí napadnout všechna rozhodnutí vedení NWR, včetně privatizace OKD, vyvozuje, že slovenský miliardář se zřejmě snaží o takzvaný greenmailing. Podle Oxfordského slovníku mezinárodních finančních pojmů se jedná o „skoupení dostatečně velkého množství akcií minoritním akcionářem, které mu umožní ovlivnit rozhodování představenstva tak, aby společnost odkoupila tento jeho balík za vyšší než tržní cenu“.

Dle Besta se tedy Krúpa bude domáhat obrovského výplatného a aby ho dostal, bude prý zřejmě při zpochybňování zákonnosti převzetí a následného drancování dolů OKD a přidružených společností Zdeňkem Bakalou ochoten zajít mnohem dál než všichni policisté, žalobci, politici, akcionáři, regulátoři a novináři. „Tohle není obyčejný greenmail, protože v sázce není kontrola nad firmou, ale nad celou zemí,“ varuje Best.

Naráží tím na fakt, že privatizaci dolů OKD měl na starosti současný premiér Bohuslav Sobotka coby ministr financí ve vládě Vladimíra Špidly a poté Stanislava Grosse. Kabinet prodal OKD v roce 2004 firmě Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. Podle policie však stát přišel při prodeji o několik miliard korun. „Pokud se Bakala nesejde se svými spoluspiklenci Bohuslavem Sobotkou a Radkem Pokorným a nevymyslí, jak si Krúpu usmířit, mohli by všichni skončit ve vězení. V tomto ohledu je Krúpovo načasování bezchybné, protože teď mohou ztratit více než kdykoliv předtím. Což znamená, že by měli být ochotni zaplatit i mnohem více,“ říká Best.

Celý komentář k přečtení ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

5:10 Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

Třicet milionů korun. Takovou dostala v roce 2001 česká Transparency International (TI ČR) půjčku od…