Erik Best odkryl, co by mohlo stát za zrušením tendru na dostavbu Temelína

5. 3. 2014 18:12

Komentátor Erik Best na svém pravidelném blogu píše o tendru na rozšíření Temelína. V posledních dnech se totiž mluví o tom, že by měl být zrušen. Jenže důvody vůbec nebudou souviset s Ukrajinou, Krymem a náměstím Nezávislosti, jak se spekuluje.

Erik Best odkryl, co by mohlo stát za zrušením tendru na dostavbu Temelína
Foto: Petr Merta
Popisek: Americký novinář Erik Best
reklama

Pokud bychom opravdu chtěli jmenovat nějakou zemi, která by se o zrušení elektrárenské superzakázky zasloužila, musela by to podle Besta být Velká Británie. Český komentátor tím asi bude překvapen, protože žádná britská společnost mezi účastníky tendru není, ale ve skutečnosti je britský vliv nepřímý.

„Sny o financování Temelína však ČEZu zmařilo nedávné předběžné rozhodnutí Evropské komise odmítnout téměř všechny britské argumenty pro zavedení garantované výkupní ceny elektřiny pro jadernou elektrárnu Hinkley Point C,“ vysvětluje Best.

Celý text Erika Besta ZDE

Právě po tomto rozhodnutí se podle něj o 180 stupňů otočila rétorika ČEZu i české vlády. Z námitek Komise totiž vyplynulo, že rozhodně nebude možné udržet garantované výkupní ceny elektřiny, jak se plánovalo. Česká republika tak ztratila jedinou schůdnou možnost financování celého projektu dostavby jaderné elektrárny.

Jenže jak Best připomíná, jediným českým komentátorem, který si v únoru rozhodnutí EK povšiml, byl původem Američan James de Candolle, který již tehdy text na svém blogu na Aktuálně.cz nazval „Poločas rozpadu Temelína“.     

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

19:43 Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

V České televizi vystoupil k dění ve Spojených státech komentátor a publicista Jefim Fištejn. Kromě …