Erik Best se dívá do politického zákulisí: Sobotka odejde. Babiš se bude chtít Fialy zbavit, takže...

27.11.2017 17:35

Americký novinář Erik Best se na vlnách Českého rozhlasu rozpovídal o povolební situaci v Česku. Věnoval se situaci ve sněmovně, přímé volbě prezidenta, ale také budoucnosti TOP 09.

Erik Best se dívá do politického zákulisí: Sobotka odejde. Babiš se bude chtít Fialy zbavit, takže...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erik Best, americký novinář
reklama

Ve sněmovně podle něj teď existuje hlasovací většina tvořená hnutím ANO Andreje Babiše, hnutím SPD Tomia Okamura a komunisty. Tento trojblok si obsadil vedení sněmovny. A to proto, že pravicový Demokratický blok nehlasoval pro Radka Vondráčka (ANO) a dostal za to přes prsty, když na oplátku nebyl místopředsedou sněmovny zvolen předseda ODS Petr Fiala.

„ODS o tom nerada mluví a nemluví o tom ani hnutí ANO, ale vždycky je to něco za něco. Pak zase chytře přišel Zbyněk Stanjura a chytře řekl, že nepolíbili prsten, tak nebyl zvolen Fiala,“ zhodnotil situaci Best. „Nevyloučil bych, že se pan Babiš bude chtít zbavit pana Fialy a bude chtít, aby ODS navrhla někoho jiného,“ doplnil ještě novinář. Ve hře může být např. jméno Václava Klause mladšího, který se nestaví zdaleka tak kriticky k případné vládní spolupráci s hnutím ANO.  

„Pan Babiš je obchodník a kupuje nějakou vládu a kupující vždycky chce, aby prodávající podal nějakou nabídku. I když pan Babiš chce, aby to vypadalo, že on nabízí,“ zhodnotil situaci Best. Svou roli v tomto jednání nepochybně hraje roli i volba nového prezidenta. Jednání o vládě se možná pohnou až poté, co bude zvolen prezident.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Až bude prezident zvolen, bude muset Andrej Babiš vyřešit ještě jeden problém. V zahraničí by nevypadalo dobře, kdyby se Andrej Babiš opíral o komunisty a SPD Tomia Okamury. On si nemůže dovolit získat podporu od těchto stran,“ konstatoval Best.

Na druhé straně, sněmovna si bude muset říct, zda jsou okamurovci extremisté, s nimiž se nespolupracuje, nebo jsou demokraticky zvolenou stranou, se kterou se jedná.

Pár slov padlo také na adresu TOP 09 a nového předsedy strany Jiřího Pospíšila. Vzhledem k tomu, že je to úspěšný politik, což opakovaně ukázal, straně to může pomoct. Pospíšil však má dvě slabiny. Nemalou část pracovní doby tráví jako europoslanec v Bruselu. Pokud chce TOP 09 dostat nad pět procent, měl by trávit víc času v Česku a objíždět regiony. Mluvit s lidmi. Druhý problém Jiřího Pospíšila se jmenuje Miroslav Kalousek. Jako předseda poslaneckého klubu TOP 09 bude Kalousek stále hodně viditelný, a to může být pro tuhle stranu problém, protože Kalouska řada voličů nemusí. Mírně řečeno.

Stranou pozornosti Erika Besta nezůstala ani situace ČSSD. V této straně sílí hlasy, aby Sobotka složil svůj poslanecký mandát a úplně odešel z politiky, protože nese odpovědnost za pád této strany. Americký novinář má za to, že Sobotka má být jen obětním beránkem. „Pan Sobotka není ten správný, on odejde za chvíli,“ uvedl novinář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný v noci natočil VIDEO s výzvou lidem. Policie už reagovala. Dnes ve 14 se to semele

9:38 Volný v noci natočil VIDEO s výzvou lidem. Policie už reagovala. Dnes ve 14 se to semele

Nezařazený poslanec Lubomír Volný, jenž svým odmítáním nošení roušky v prostorách Sněmovny vyvolal n…