Estráda na pražské radnici. Schválil se ekoplán od Bursíka za čtvrt bilionu, oživil to přilepený aktivista

28.05.2021 9:51

Exministr pro životní prostředí Martin Bursík díky podpoře koalice vládnoucí v Praze prosadil ekologický plán, který Prahu vyjde na 230 miliard korun a obsahuje mimo jiné i záměr zavést placení mýta v širším centru Prahy, což pražské řidiče vyjde na desítky tisíc korun ročně. Během jednání o ekologickém plánu na sebe upoutal pozornost stoupenec extrémistického ekologického uskupeni Extinction Rebellion (XR). Přesvědčte se sami, co provedl.

Estráda na pražské radnici. Schválil se ekoplán od Bursíka za čtvrt bilionu, oživil to přilepený aktivista
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání zastupitelstva hlavního města Prahy. V rámci protipandemických opatření v plexisklových kójích

Komise Rady hl. m. Prahy pro udržitelnou energii a klima v čele s exministrem životního prostředí Martinem Bursíkem připravila pro hlavní město Prahu ekologický plán, který by měl být naplněn do roku 2030.

Plán vládnoucí koalice Pirátů, Prahy sobě, TOP 09 a STAN obsahuje záměr instalovat 23 tisíc solárních panelů na střechy budov. Přičemž není řečeno, že musí jít o budovy ve vlastnictví města, což by mohl být detail, na který jednoho dne narazí vlastníci domů.

Vedle toho se v plánu počítá také s výstavbou vodní elektrárny v Praze nebo se zavedením mýta za průjezd širším centrem Prahy. Internetový glosátor Honza Paluska konstatoval, že zavedení mýta vyjde pražské řidiče na 43 800 korun ročně.     

Celkem plán obsahuje téměř 7 desítek opatření, která mají pomoci snížit emise oxidu uhličitého ve městě až o 45 procent. A nebude to zadarmo, plán vyjde na 230 miliard korun. Většinu peněz chce město získat z dotací EU.

„Všech navrhovaných 69 opatření spolu nějakým způsobem souvisí a vytvářejí spolu ideální synergii pro Prahu," uvedl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN).

Většina opozičních zastupitelů z ODS a hnutí ANO hlasovala proti tomuto plánu s odůvodněním, že není dostatečně dobře zpracován.   

Jednání o celém plánu trvalo 4 hodiny a není bez zajímavosti, že na sebe během debaty upozornil i stoupenec extrémistického ekologického uskupeni Extinction Rebellion (XR), který se demonstrativně přilepil k zábradlí.

Pána je mi líto. Vzhledem k tomu, že jednání Zastupitelstva běžně trvá do brzkých ranních hodin následujícího dne a v drtivé většině se řeší naprosté píč*viny, obávám se, že jediný kdo reálně zemře, bez ohledu na schválení nebo zamítnutí Klimatické koncepce, bude on,“ poznamenal na Facebooku Honza Paluska.

 

Ten také pobaveně sdílel facebookový příspěvek přilepeného aktivisty, kterého překvapila síla lepidla, takže musel zrušit „kavárnu“ a další podvečerní aktivity, protože se mu vybije baterka. „To není úplně jednoduchej proces, to lepení,“ padl komentář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na toto se posaďte. Expert: Je to nevyhnutelné. Válka s muslimy! Začne to v jižní Francii a bude se to šířit...

19:50 Na toto se posaďte. Expert: Je to nevyhnutelné. Válka s muslimy! Začne to v jižní Francii a bude se to šířit...

Bezpečnostní analytik Lukáš Visingr varuje, že v příštích letech začne hned několik válečných konfli…