Předseda největší poslanecké frakce v EP Jospeh Daul ocenil, že Zemanův projev ukazuje, že Česká republika se opět přibližuje k Evropě. Líbil se mu Zemanův důraz na federalizaci Evropy s vytvořením evropské armády. „Je to realistické za 10 až 15 let," řekl Daul, který je šéfem Evropské lidové strany sdružující evropské konzervativní strany. Připustil, že evropské veřejné mínění tento postoj nesdílí. „Ale kdybyste se zeptali po válce v Alsasku někoho, zda chce spolupracovat s Německem, 90 procent lidí bylo proti. Ale byli tu lidé s vizí, kteří vytvořili Evropu a 60 let míru," dodal.
Nekonvenční, ale proevropský projev
„Je osvěžující slyšet českého prezidenta říkat, že věří v silnější Evropu," uvedl šéf liberálnědemokratické frakce Guy Verhofstadt. „Projev signalizuje, že Česká republika je zpět tam, kam patří, tedy v srdci EU. Shodneme se v tom, že euro je stabilizujícím faktorem evropské ekonomiky a zůstane důležitým nástrojem stále užší evropské integrace," dodal Verhofstadt.
Jako nekonvenční, ale proevropskou vyzdvihl Zemanovu řeč německý sociální demokrat Hans-Gert Pöttering. Podle něj je Zeman dobrým Evropanem. Z Pražského hradu teď zavál nový vítr, dodal Pöttering, který byl šéfem EP před pěti lety, kdy v něm vystoupil Zemanův předchůdce Václav Klaus. „Mám s Václavem Klausem své zkušenosti, ale to je historie," řekl.
Britský liberální demokrat Andrew Duff si všiml, že přistoupením k paktu rozpočtové odpovědnosti nechává Česká republika Británii osamocenou. Británie je jedinou zemí, která pakt odmítá. Duff označil Zemanovu řeč za svěží, která může soutěžit s předchozím vystoupením Václava Klause. Jen to byla mnohem větší legrace, dodal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp