Podle Payneho bychom se ale neměli ptát, co je matkou problémů, ale co je příčinou. „A příčinou je špatně navržený schengenský systém, ten byl totiž koncipovaný v době studené války a byl koncipován tak, že máme jediné bezpečnostní riziko, což jsou agenti východního bloku přicházející přes železnou oponu,“ řekl.
V takovém prostředí by schengenský systém mohl fungovat výborně, ale my jsme dnes podle Payneho v situaci, kdy jižní Evropa má vnější riziko migrace a vnitřní riziko terorismu. Střední Evropa má prý riziko ukrajinské a ruské mafie, kriminality s tím spojené a přistěhovalectví z východu. „To jsou zkrátka diametrálně odlišná rizika. Je naprosto zbytečné, abychom si je kombinovali dohromady, a tím si zhoršovali situaci,“ míní Payne.
Moderátor Daniel Takáč však na to namítl, že obrana proti těmto rizikům je přece stejná. Poukázal na to, že schengenský systém dokáže identifikovat lidi a dokáže identifikovat, kdo sem patří, kdo ne, a důvod, proč sem nepatří, není prioritní pro schengenský systém. Payne jej však upozornil, že v tom je jistý rozpor. „Ti přistěhovalci, kteří přicházejí, chtějí do Německa nebo do Švédska, ale hranice hlídají Itálie nebo Řecko a Německo na to nemá vůbec žádný vliv,“ zdůraznil Payne. Moderátor následně poznamenal, že jinými slovy tedy chce Payne říci, že Itálii je jedno, že přijde někdo, kdo chce do Německa a do Švédska.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab