Europoslanec: Situace kolem bratrů Michalákových je zvrácená

28.01.2015 21:59

Kvůli kauze bratrů Michalákových, které jejich matce v Norsku odebrala tamní sociální služba, dnes tuto skandinávskou zemi kritizoval v Evropském parlamentu lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Ochrana nezletilých v Norsku má podle něj systémovou chybu, kdy jsou děti odebírány rodičům na základě neúplných podkladů, případně nedůvěryhodných výpovědí svědků, míní Zdechovský, který se v kauze angažuje.

Europoslanec: Situace kolem bratrů Michalákových je zvrácená
Foto: Mgr. Tomáš Zdechovský
Popisek: Mgr. Tomáš Zdechovský
reklama

Podle Zdechovského je "zvrácené", že matka (norského) masového vraha Anderse Breivika může svého syna vídat každý měsíc a bez omezení, zatímco Češka Eva Michaláková své dva syny jen dvakrát do roka. Přitom je nesmí obejmout ani s nimi mluvit česky. Zdechovský připomíná, že Michalákové nebyla "prokázána žádná vina" a že "dokonce učí ve školce". 
    
Norská sociální služba odebrala dva syny Evě Michalákové v květnu 2011 kvůli podezření ze zneužívání. Bratři žijí odděleně u pěstounů, matka chce ale syny vídat a dostat je do péče. 
    
Zdechovský dnes připomněl, že sociální úřad odebral Michalákové děti na základě dvou posudků psychologů. Tvrdí ale, že posudky nebyly nezávislé, protože jejich autoři "jsou partneři či milenci". 
    
O případu bratrů Michalákových už jednal i český Parlament, řešit se ho snaží česká diplomacie. Norská premiérka Erna Solbergová dnes podle agentury TASS řekla, že norská vláda a norští politici se do práce úřadu na ochranu dětí nesmějí vměšovat, a to ani v případech, kdy jsou děti odebírány cizincům. Konkrétně o kauze bratrů Michalákových ale nehovořila.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: bra, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Špína se valí už i s konkrétními jmény. Poslanec Kolovratník a jeho praktiky v Pardubickém kraji poprvé veřejně

5:40 Špína se valí už i s konkrétními jmény. Poslanec Kolovratník a jeho praktiky v Pardubickém kraji poprvé veřejně

Není to tak dávno, co po čtyřech letech opustil hnutí ANO. Starosta města Chrast Vojtěch Krňanský pr…