Europoslanec Štětina objevil fintu, kterou prý zkouší Rusko na EU. Je to další důkaz zastrašování, bouří

16. 9. 2014 16:38

Za změnou postoje Kyjeva k datu, kdy mají být odstraněny obchodní bariéry mezi Ukrajinou a EU, vidí europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09) tlak Ruska. Na základě asociační smlouvy, kterou EU podepsala s Ukrajinou, Gruzií a Moldavskem letošního 27. června, měla být vytvořena zóna volného obchodu mezi EU a výše zmíněnou trojicí bývalých sovětských svazových republik k 1. listopadu letošního roku.

Europoslanec Štětina objevil fintu, kterou prý zkouší Rusko na EU. Je to další důkaz zastrašování, bouří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Štětina
reklama

„Na poslední chvíli však byla na žádost Ukrajiny, za níž lze tušit tlak Ruska, v asociační smlouvě dojednána změna spočívající v tom, že stržení obchodních bariér mezi EU a Ukrajinou nenastane už od 1. listopadu tohoto roku, ale je odloženo až na 31. prosinec 2015,“ uvedl Štětina s tím, že právě dnes o vyslovení souhlasu s asociační smlouvou jako celkem bude hlasovat Evropský parlament a synchronizovaně i ukrajinský parlament.

Odsunutí termínu může být pro Ukrajinu krátkodobě výhodné

Štětina přiznává, že z přísně obchodního hlediska to může být pro Ukrajinu v krátkodobém horizontu výhodné, protože jednostranné obchodní preference EU vůči Ukrajině, které měly vypršet rovněž 1. listopadu tohoto roku, budou muset být rovněž prodlouženy do 31. prosince 2015.

Nicméně z geopolitického a strategického hlediska se však podle europoslance jedná o další vítězství ruské politiky, která dělá všechno pro to, aby asociační dohoda mezi EU a Ukrajinou nevstoupila v platnost, nebo aby byl její vstup v platnost co nejkomplikovanější.

Jde o důkaz, že Rusko neustává v zastrašování Ukrajiny

„Jedná se o další důkaz toho, že Rusko neustává v tlaku na Ukrajinu a v jejím zastrašování, například v podobě hrozby zavedením nových celních bariér,“ poznamenal Štětina, který se proto obává, že odložení účinnosti dohody o volném obchodu mezi EU a Ukrajinou bude pro Rusko ještě větším povzbuzením, aby pokračovalo ve své dosavadní agresivní politice s ještě větším odhodláním. „Rusko se totiž opakovaně přesvědčuje, že tato politika zastrašování a nátlaku nese ovoce," uvádí Štětina.

„Jestliže většina v EP je velmi pravděpodobně rozhodnuta i za těchto okolností čerstvě dojednaných změn hlasovat dnes pro ratifikaci asociační dohody, já jsem ochoten ji podpořit jen v podobě, v jaké byla podepsána 27. června tohoto roku," uzavřel europoslanec Jaromír Štětina z TOP 09.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

17:15 Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

Poslanec Lubomír Volný dnes opět na plénu Poslanecké sněmovny hovořil bez roušky. Mluvil mimo jiné o…