Europoslanec Zdechovský v ČT popsal, jak zastavíme proud migrantů

17.02.2017 19:15

V pátečním Interview ČT24 zpovídala moderátorka Světlana Witowská europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). Ten se obsáhle rozpovídal o migrační vlně, o bezpečnosti a o Evropanech, kteří bojují v řadách teroristů.

Europoslanec Zdechovský v ČT popsal, jak zastavíme proud migrantů
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Bezpečnostní složky EU vědí minimálně o 4 tisících občanů, kteří vyrazili do Sýrie, aby se připojili k bojovníkům Islámského státu. Řada z nich padla, ale někteří se budou chtít dříve či později vrátit domů. Právě tyto bojovníky-teroristy je třeba zadržet a okamžitě uzavřít, říká Zdechovský.

„Jsou to migranti druhé a třetí generace. Jsou to občané EU, ale jejich dědové nebo pradědové pocházejí např. z Maroka. U těchhle čtyř tisíc občanů tu identitu samozřejmě známe, ale kvalifikovaný odhad počítá ještě s číslem mnohem vyšším. Evropa opravdu chce posílit ty kontroly na vnějších hranicích. ... Je potřeba ty lidi, kteří se budou chtít různými cestami vrátit, zachytit a postavit je před soud,“ zdůrazňoval host.   

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

„My známe řadu případů, kdy migranti procházeli do EU s pomocí kradených pasů. A když se dostali třeba do Německa, tak vložili ten pas do obálky a poslali ho třeba do Řecka. Pak se stávalo, že na stejný pas přišli do EU tři až čtyři lidi. Tohle už nebude možné,“ sliboval dál Zdechovský.

Evropský parlament také rozhodl o tom, že by si tajné služby měly povinně vyměňovat informace. Zní to jako banalita, ale třeba Britové to prý doposud moc nedělali. Zdechovský věří, že ostrovní království svou politiku v této věci změní, ačkoli z EU odchází. Je to totiž v britském vlastním zájmu.

„Proud migrantů jsme schopni zastavit na základě toho, že když se migrant prokáže nějakým takovým pasem, tak my ho zastavíme, pošleme ho do nějakého repatriačního tábora a tam budeme zjišťovat jeho skutečnou totožnost,“ zdůrazňoval europoslanec.

Může to sice chvíli trvat, ale host věří české cizinecké policii, o které ví, že dokáže podezřelé migranty odhalit.

Ve druhé polovině pořadu se rozpovídal o domácí politice. Věnoval pozornost především české armádě.

„Mně mnozí vojáci píšou, že nemají dost oblečení a jak v takové situaci může Ministerstvo obrany vracet ze svého rozpočtu. Tady si musí armáda říct, že už nemůže zadávat různé zakázky tak, jak se to dělalo před rokem 2010. Musí se otevírat veřejná výběrová řízení. Když se armádě řekne: vy máte teď tři roky na obnovu nejnutnějšího vybavení, tak bych věřil, že to armáda dokáže,“ konstatoval Zdechovský.

Moderátorka chtěla slyšet, proč se o to lidovci nesnaží už teď, když jsou součástí vládní koalice. „My dnes máme ve vládě jen tři hlasy. Kdybychom pod sebou my jako lidovci měli Ministerstvo obrany, tak bychom to dokázali lépe,“ rýpl si do stávajícího ministra obrany Martina Stropnického.

Nakonec před kamerami ujišťoval, že po podzimních volbách 2017 lidovci rozhodně nepodpoří žádnou vládu, která by se jakýmkoli způsobem opírala o komunisty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

22:35 Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

„Nejezděte do Prahy, je to tam nebezpečné, půjde o život! Nemá cenu riskovat,“ varuje před cestami d…