Evropa chce, abychom přijali uprchlíky. My ale nemůžeme přijmout celou Afriku, upozorňuje europoslanec

14.06.2014 4:43

ROZHOVOR Europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský varuje před liberální imigrační politikou v Evropské unii. Přistěhovalci podle něj musí akceptovat naše hodnoty a zákony. Vyjádřil se i k agendě, kterou EU prosazuje ve vztahu k homosexuálům, potratům či genderové politice.

Evropa chce, abychom přijali uprchlíky. My ale nemůžeme přijmout celou Afriku, upozorňuje europoslanec
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Anketa

Uplynul rok od zatčení Jany Nagyové. Co říkáte na dosavadní průběh a výsledky vyšetřování?

hlasovalo: 8226 lidí

Vy i KDU-ČSL obecně podporujete Evropskou unii. Co říkáte na to, že Evropský parlament či Evropská komise často prosazují takové věci, které jsou v rozporu s tradičními křesťanskými hodnotami? Víme, že Evropský parlament často schvaluje rezoluce, které kritizují státy za údajné porušování práv homosexuálů, takové byly třeba proti Polsku a Litvě. Evropský parlament podpořil i genderovou politiku, takzvané reprodukční zdraví, což znamená podporu potratů. Evropská komise navrhla kvóty pro ženy ve vedení firem. Evropská komise nedávno odmítla iniciativu Jeden z nás, která žádala, aby EU ukončila financování aktivit, které předpokládají ničení lidských embryí. Není EU ovládána protikřesťanskými silami proti tradičním hodnotám?

Podle mě to nejde takto generalizovat a je potřeba to vidět v kontextu. Jestliže někdo předloží nějakou zprávu, která je kontroverzní, tak Evropský parlament ji vezme na vědomí. A to, že se tam diskutují různé věci... Kde jinde by se měly diskutovat? KDU-ČSL je dlouhodobě zastáncem hodnot, které mají logiku a vychází z historie. Já myslím, že se těmto hodnotám nezpronevěřujeme a že tyto věci zde budeme hájit.

A hájí tyto hodnoty vůbec Evropská lidová strana, když má nejsilnější pozici v europarlamentu, a přesto tam jsou takové věci namířené proti tradičním hodnotám schvalovány?

Pokud jde o Evropskou lidovou stranu, tak si musíme uvědomit, že v některých zemích jsou v křesťansko-demokratických stranách i muslimové. Třeba v Německu v některých spolkových zemích za CDU kandidují Turci. I v rámci frakce Evropské lidové strany probíhá široká diskuze. My ze svých stanovisek nechceme ustupovat. Svět se ale posunuje. Nikdo před třiceti lety v České republice nevěděl, co to je registrované partnerství a dnes to funguje i v České republice.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Je otázka, do jaké míry podporovat EU v okamžiku, kdy začala mluvit státům i do těchto záležitostí. Kdyby třeba přišla směrnice z Bruselu, že se některá z těchto věcí musí povinně v členských státech schválit...

Tady je super, že věci, které se týkají zdraví nebo sociálních věcí, tak do nich Brusel nezasahuje. A myslím si, že tomu tak bude i do budoucna. Brusel si vytyčil několik oblastí, ve kterých je poměrně dost aktivní a mají globální vliv. Nemyslím si, že směrnice ohledně potratů jsou věci, které jsou dnes na pořadu dne. To řeší národní státy.

Jak vy se díváte na kandidáta Evropské lidové strany na předsedu Evropské komise Jeana Claude Junckera, kdy podpořil změnu lucemburské ústavy, aby panovník již neměl veto, když před tím vetoval zákony proti životu?

O Junckerovi existuje řada mýtů. Mně teď přišel e-mailem odkaz na článek, že v jeho počítači se našlo, že někdo z toho počítače sledoval dětskou pornografii. Já jsem si ta hlasování vytáhl, díval jsem na vystoupení samotného Junckera a on byl vždy proti potratům a nebyl jejich aktivním zastáncem. To, že se tam změnila ústava, to byl až následek. Juncker není žádný liberál a vždy držel konzervativní hodnoty.

Není to tak, že v Evropské lidové straně jsou lidé, kteří už křesťanské hodnoty vlastně nehájí?

V Evropské lidově straně byly, jsou a budou různé proudy. Konzervativní proud, který hájíme v KDU-ČSL i my, ten tam převládá. To je důvod, proč jsme v té frakci. Diskuzí dokážeme přesvědčit i liberálnější kolegy. Já sedím vedle kolegy, který je z Portugalska, který je daleko víc otevřený některým názorům. Diskuze, kterou s ním vedu, je zajímavá a podnětná.

Co říkáte tomu, že Putinovo Rusko zakázalo zákonem propagaci homosexuality mezi mladistvými?

Toto je jeden zákon, ale problém putinovského Ruska je, že má spoustu zákonů, které potlačují svobody lidí. Já nejsem zastáncem toho, že by se cokoli mělo zakazovat včetně propagace homosexuality. Kdo si to bude chtít najít, tak ve světě internetu si to najde. Já si myslím, že toto je jedním z úletů jeho vlády.

Ale když máte některé učebnice sexuální výchovy, třeba Radima Uzla, ale i v západních zemích, tak se tam homosexualita nějakým způsobem propaguje...

To se nepropaguje. My jsme se v sexuální výchově učili i o homosexuálech. Neříkali nám, že se jedná o úchyly a že by to byla úchylka...

Asi sexuální výchova byla jiná, když jste chodil do školy, než je teď. To se posouvá...

Já jsem studoval žurnalistiku a tam kolegů homosexuálů bylo poměrně velké množství. Osobně lidi nerozlišuju, jestli je někdo homosexuál, nebo heterosexuál. Mě to, co dělají doma v ložnici, prostě nezajímá. Já jsem rád, že když jsem studoval papežskou univerzitu, že tam převládal názor, že máme respektovat jiného člověka a jeho odlišnost a nemáme ho soudit, jestli je takový, nebo makový. To si myslím, že je i dnes postoj katolické církve. A tohle by měly respektovat i křesťansko-demokratické strany.

Bývalý papež Benedikt XVI. ale říkal, že homosexualita je nemocí duše...

Ten jeho výrok si přesně nepamatuji a říkal to jistě v nějaké souvislosti. Ale když si nyní vezmete papeže Františka, tak on říká, že katolická církev to nikdy nebude schvalovat, ale je tam cesta k otevřenosti vůči těm lidem a že ti lidé jsou normální jako každý z nás. A musíme je brát jako bratry a sestry. To je poměrně razantní a otevřený postoj. Na druhé straně katolická církev řekla, že nebude tolerovat žádné excesy.

Jak se díváte na problematiku imigrace? S tím souvisí problém islámu v Evropě. Vznikají imigrantská ghetta, kde si imigranté udržují své hodnoty z domovských zemích, přibývají mešity. Mají velkou natalitu, časem se to může projevit ve změně legislativy evropských zemích směrem k hodnotám muslimů...

To je téma, které Evropa absolutně podcenila. Mluvil jsem s kolegou z Itálie a on mi říkal: „EU nám nepomáhá řešit ten problém, takže my budeme požadovat, abyste si i vy do Čech vzali v rámci nějakého rozdělení 4 400 uprchlíků z Afriky a postarejte se o ně. Proč my bychom měli mít 20 tisíc uprchlíků za prvních pět měsíců?“ Čili ta politika byla slabá. V Bruselu mi samotní Belgičané říkají, že lidé, kteří něco páchají ve Francii, tak vzhledem k otevřeným hranicím se potom přesunou do Belgie a zůstanou v Belgii. To jsou otázky, které si Evropa musí začít pokládat. Pokud jde o islám, tak ten mi nevadí, ale musí mít nějaká pravidla.

Muslimové se musí zříci skupin lidí mezi nimi, kteří jsou antisemité a šíří mezi sebou řadu rasistických a protižidovských textů. To nelze tolerovat. Musí říct, že tu mohou být, ale že tu musí dodržovat zákony. Francouzi, Španělé a Italové mi říkají, že nelze, abychom přijali celou Afriku do Evropy. Na to ta Evropa nemá kapacity, není na to připravená a není na to stavěná. V Belgii říkali někteří islámští radikálové Belgičanům, že pokud se jim nelíbí jejich islámské zvyky, tak ať Belgičané odejdou z Belgie. To samozřejmě vede k polarizaci společnosti.

Vy jste hovořil o tom, že zde je volný pohyb osob a některé státy mají s imigranty problém. Nepovedou Schengen a snahy o společnou imigrační politiku k tomu, že se po Evropě jednotlivým státům EU přidělí kvóty a řekne se, že do Česka se přistěhuje několik desítek tisíc lidí z Afriky, aby se ulehčilo jiným státům? Neměli bychom si na to dávat pozor? Není Schengen a volný pohyb osob příliš velkou cenou za to, že na hranicích ušetřím pět minut za pasovou kontrolu? Díky otevřeným hranicím se mohou teroristé, zločinci i nelegální imigranti volně pohybovat přes hranice. Nebylo by lepší, aby si každý stát hlídal své hranice? Tedy aby zůstal bezvízový styk s kontrolami na hranicích.

Cítím velký tlak ze strany zelených a levice, kteří jsou strašně liberální vůči imigraci. To já nejsem a jsem proti tomu. Na frakci Evropské lidové strany jsem říkal, že ohledně imigrace nesmí převzít otěže populisté typu Le Pen či Farage, ale musíme to začít konstruktivně řešit my. To, že nám sem ty imigranty pošlou, to je jedna z možností. Takovouto možnost já osobně nechci. Já si myslím, že máme řešit problémy v těch státech, kde vznikají. Evropská unie posílá řadě států poměrně velké dotace.

Já, když jsem studoval v Itálii, tak jsem si studium z velké části platil sám, z části mi ho platila německá nadace. Ale studovali tam i studenti některých arabských zemí, kteří nechodili do školy a pobírali vysoká stipendia poskytnutá Evropskou unií. To jsou nesmysly, které je potřeba co nejdřív začít řešit. EU nemůže něco financovat a nezkontrolovat si, jak je s penězi nakládáno. Musí požadovat, aby v těch státech fungovalo vzdělání, měla by trvat na dodržování lidských práv. Většina uprchlíků je v Evropě z ekonomických důvodů. Jsou to lidé, kteří nejsou vzdělaní. My nejsme schopni je zde pobrat. Evropa je v některých věcech příliš sociální a tato pravidla je nutné změnit v rámci celé Evropy. Těžko se to řeší, když se to změní jen v některých státech. My tu problémy zatím nemáme, ale brzy je mít můžeme. Ta imigrace se může přesouvat. Dnes řada lidí směřuje ze západu na východ. My pak máme říct, že je vítáme, ale jen za určitých podmínek.

Vy jste říkal, že se to musí řešit v rámci celé Evropy. To by asi znamenalo vytvořit společnou sociální politiku. Nebyl by to příliš velký zásah do samostatnosti států a nemohlo by to omezit konkurenci mezi nimi? A jestli by společná sociální politika neznamenala to, že státy, které jsou imigranty přehlceny, by řekly, že my máme nízké sociální dávky, tak je budeme muset zvednou na naši úroveň, aby se imigranti hrnuli i k vám...

Ne, my musíme ukázat náš model a musíme trvat na tom, aby podobný model byl v jiných zemích. Podobné je to s vnitřní bezpečností. Když se někde instaluje nějaký systém pro monitoring osob, tak proč ten systém funguje jenom ve Francii, a ne ve Španělsku? Proč není propojen na Českou republiku, Rakousko, Slovinsko? Tady nedochází k předávání informací. V Česku mluvíme o rejstříku přestupků, ale my bychom měli trvat na tom, že budeme mít mezinárodní rejstřík přestupků a že budeme ty věci sdílet. Že když někdo udělá někde jinde trestný čin, tak to budeme vědět. A při možnosti pobytu se na to bude brát zřetel.    

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V květnu si Fischer pozval Blatného… Akce „článek 66“ se v Senátu chystala několik měsíců. Dokumenty hovoří

15:43 V květnu si Fischer pozval Blatného… Akce „článek 66“ se v Senátu chystala několik měsíců. Dokumenty hovoří

Ústavní článek 66. V posledním týdnu se s tímto ustanovením nejspíš seznámili i ti, kteří Ústavu nik…