Evropská komise navrhuje: Ještě brutálnější klimatická přestavba
02.07.2025 16:32 | Zprávy
Evropská komise ve středu představila nový klimatický cíl. Část emisí by přitom země Unie mohly vůbec poprvé zredukovat nikoliv doma, ale pomocí dotací v zemích třetího světa. Velmi kritičtí jsou k návrhu zastánci i odpůrci uhlíkové neutrality.
Foto:
Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová
Návrh počítá s tím, že členské státy budou alokovat část svých rozpočtů na projekty, jako jsou výstavba solárních elektráren v Africe nebo podpora udržitelného zemědělství v Asii. Tyto aktivity mají papírově snížit emise přičtené EU, protože uhlíkové kredity získané z těchto projektů budou započítány do celkového cíle devadesátiprocentní redukce.
Česká republika se k návrhu staví skepticky. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes uvedl, že podpora projektů mimo EU může odčerpat zdroje potřebné pro domácí transformaci. „Musíme se zaměřit na reálné kroky u nás, ne na papírové kompenzace, které zatíží naši ekonomiku,“ řekl Fiala na tiskové konferenci. Podle něj by dotace na projekty v jiných kontinentech mohly oslabit konkurenceschopnost českých firem, které již čelí vysokým nákladům na dekarbonizaci.
Evropská komise navrhla závazný cíl snížení emisí o 90 procent oproti roku 1990 do roku 2040. Tento návrh není pro Česko realistický.
Chceme znát konkrétní dopady do jednotlivých sektorů.
Klíčový je také dostatek prostředků z Modernizačního fondu pro transformaci strategických…
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na sociální síti X zdůraznil: „Podporujeme snižování emisí, ale dotace na projekty mimo EU musejí být podloženy jasnou analýzou dopadů. Bez dostatečného financování a realistických plánů je to jen další byrokratická zátěž.“ Hladík také vyzval k větší podpoře Modernizačního fondu pro transformaci českého průmyslu, jako je chemický či ocelářský sektor.
Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar se k návrhu vyjádřil jednoznačně kriticky. Na sociální síti X dnes napsal: „Nové cíle EU na snížení emisí o 90 % do roku 2040 jsou zcela nerealistické. Dotace na projekty v jiných kontinentech jsou jen dalším ideologickým konstruktem, který ignoruje ekonomickou realitu a ohrožuje české firmy.“ Špicar upozornil, že bez detailní analýzy dopadů na průmysl hrozí ztráta konkurenceschopnosti Evropy na globálním trhu.
Zahraniční média přijala návrh s opatrným optimismem, ale také s výhradami. Britský The Guardian označil zapojení rozvojových zemí za „inovativní přístup k globální dekarbonizaci“, ale varoval před složitostí zajištění transparentnosti a efektivity těchto projektů. Německý deník Die Welt upozornil na rizika finanční zátěže pro evropské daňové poplatníky a nedostatek záruk, že uhlíkové kredity skutečně povedou k reálnému snížení emisí.
Návrh EK nyní čeká na projednání členskými státy a Evropským parlamentem. Podle ČTK je však nepravděpodobné, že by byl schválen na nejbližším summitu EU, protože dánské předsednictví usiluje o jeho finalizaci až na zářijovém jednání ministrů životního prostředí. Odpor některých zemí včetně Česka může proces komplikovat.
Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.