Evropská unie by měla více investovat do vzdělávání, říká komisař

12.11.2015 13:30

Země Evropské unie by měly zvýšit výdaje na vzdělávání. Za nedávné hospodářské krize totiž právě tato oblast často patřila k těm, kde se škrtalo nejdříve, upozornil eurokomisař pro školství, kulturu, mládež a sport Tibor Navracsics. Novinářům dnes představil každoroční hodnocení toho, jak si v oblasti školství a vzdělávání vedou členské země EU. Českou republiku materiál hodnotí celkově kladně, upozorňuje ale na potřebu vyššího zapojení znevýhodněných dětí, včetně těch z romských rodin.

Evropská unie by měla více investovat do vzdělávání, říká komisař
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Podle eurokomisaře je třeba hledat nové cesty, jak investice do vzdělávání posilovat. "Vynakládání peněz na lidský rozvoj není výdajem. Je to investice do naší vlastní budoucnosti," upozornil Navracsics. Rozpočty na vzdělávání se po ekonomické krizi snižují, od roku 2010 v celoevropském průměru o 3,2 procenta. Nyní představují 5,3 procenta evropského hrubého domácího produktu. U rozvíjejících se ekonomik, například asijských, je to přes šest procent HDP, což podle Navracsicse ukazuje, že EU je v tomto ohledu pozadu.

Vyšší výdaje na vzdělání jsou podle něj potřeba i v souvislosti s migrační krizí. "Kromě přístřeší, jídla a lékařské pomoci musíme být připraveni postarat se o velké množství dětí, studentů a rodin," upozornil eurokomisař. Vzdělávací systém totiž podle něj může mít zásadní vliv na integraci příchozích. "Může to být silný motor sociální integrace a sociální soudržnosti," upozornil komisař. Evropské instituce si podle něj uvědomují, že školství nemá jen vychovávat budoucí zaměstnance, ale také rozvíjet demokratické hodnoty a vybízet k aktivnímu občanství.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…