Evropské finančníky obchází hrůza. Z voleb ve Francii a Řecku

07.05.2012 12:31

S postupem časových pásem se v pondělí ráno začaly otřásat finanční trhy. Od Asie k Evropě se posouvá tsunami nedůvěry a nejistoty. Důvodem jsou výsledky víkendových voleb ve Francii a Řecku. Úspěch socialisty Francoise Hollanda a řeckých protievropských stran vzbuzuje v řadách investorů obavy.

Evropské finančníky obchází hrůza. Z voleb ve Francii a Řecku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

Podle serveru IDNES.cz vyjádřili voliči v obou zemích nesouhlas s dosavadní striktní fiskální politikou EU, propagovanou vedle německé kancléřky Angely Merkelové i dosavadním francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. „Francouzští i řečtí voliči dali jasně najevo, že jim nevoní německé vedení Evropy, které klade největší důraz na stabilizaci fiskální situace a nezávislost Evropské centrální banky. Pro budoucnost evropské ekonomiky je to špatná zpráva,“ vyjádřil obavy investorů analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Investoři mají strach, že dosavadní fiskální politika Evrospké unie, kladoucí extrémní důraz na finanční disciplínu, bude po „výprasku“ od voličů revidována.

V řeckých volbách znejistěl finančníky zejména úspěch stran, které nejspíš nebudou příliš usilovat o prosazení nepopulárních stabilizačních opatření. "Existují velké obavy, že nová vláda v Řecku ukončí úsporná opatření, což povede k neřízenému bankrotu,“ sdělil agentuře Reuters analytik australské firmy OptionsXpress Ben Le Brun. Tyto obavy mají za následek všeobecný výprodej rizikových aktiv na všech trzích.

V případě Francie bylo vítězství socialisty Hollanda, který na rozdíl od dosavadního prezidenta Sarkozyho vyjadřoval k politice fiskální disciplíny výhrady, do značné míry očekáváno. Proto ve vztahu k Francii vzbuzují obavy spíše blížící se parlamentní volby. Kvůli předvolební kampani nelze v následujících měsících očekávat příliš konstruktivní přístup. „To může nervozitu investorů nadále zvyšovat," obává se analytik Hatlapatka.

Obavy analytiků se projevily hned po otevření asijských burz.  Na hogkongské burze ztratily akcie během dne až 2,4% a míří k nejhorším výsledkům za poslední půlrok. Na Tchaj-wanu spadly o 2,1% a poklesly i indexy čínských burz. V Evropě oslabil pařížský burzovní index CAC o 1,5% a index frankfurtské burzy DAX dokonce o 2,2%. Kvůli obavám o budoucnost eurozóny výrazně poklesl i kurs Eura.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To, co se děje v Brně, je strašné! Vstup do politiky oznámil právník, který se nebojí říkat, co si myslí. A hned přidal několik pikantností

17:05 To, co se děje v Brně, je strašné! Vstup do politiky oznámil právník, který se nebojí říkat, co si myslí. A hned přidal několik pikantností

Právník Tomáš Tyl se rozhodl vstoupit do světa aktivní politiky. Kromě toho, že chce měnit pořádky v…