Evropské hodnoty: Sputnik ne! Stejně ho Rusko nemá dost

03.03.2021 8:26

Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty vyzvalo vládu, aby na rozdíl od Slovenska hlasitě odmítla ruskou vakcínu Sputnik V, dokud nebude řádně prověřena a schválena Evropskou lékovou agenturou (EMA).

Evropské hodnoty: Sputnik ne! Stejně ho Rusko nemá dost
Foto: Repro youtube.com
Popisek: Ruská vakcína proti covid-19 Sputnik V
reklama

Uskupení Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty, v němž působí i analytik Jakub Janda, který se momentálně léčí z nemoci covid-19, vládě Andreje Babiše (ANO) důrazně doporučuje, aby neobjednávalo do České republiky vakcínu Sputnik V. Členské země EU to mohou udělat i když vakcína Sputnik V ještě nebyla řádně prověřena evropskými orgány, touto cestou šlo Maďarsko i Slovensko, ale podle Evropských hodnot by je Česko následovat nemělo. My bychom si měli počkat, až bude tato vakcína prověřena a schválena.

Anketa

Který případný kandidát na prezidenta vás oslovuje nejvíc?

hlasovalo: 21411 lidí

„Výrobce vakcíny Sputnik V v minulosti tvrdil, že k EMA žádost o schválení již podal, sama agentura to ale opakovaně vyvrátila. Již od začátku panuje okolo vývoje a testování vakcíny nedostatek transparentnosti a ruská strana o ní systematicky šíří dezinformace. Využitím vakcíny, o které neexistuje dostatek informací, nemá příslušná schválení, a dokonce ještě ani neprošla třetí fází testování, by vláda závažně ohrozila zdraví českých občanů,“ varují Evropské hodnoty.

„Ruská federace v současnosti nemá dostatek vakcíny ani pro vlastní občany kvůli chybějícím výrobním kapacitám. Dodávky do České republiky by tudíž byly vysoce nespolehlivé. Rusko tuto vakcínu používá jako politický nástroj moci a vlivu, nikoliv jako prostředek pro boj s pandemií. To lze vidět i na konstantní snaze o diskreditaci západních vakcín, které prošly všemi fázemi testování a obdržely příslušné certifikace,“ dodávají.

V podobném duchu se vyjádřili i mnozí epidemiologové a lékaři v České republice a na Slovensku, kde premiér Igor Matovič nakoupil 2 miliony dávek Sputniku. Odborníci mají za to, že opravdu může jít o dobrou vakcínu, ale měla by být prověřena stejně, jako je prověřována jakákoli jiná západní vakcína.

V České republice jsou největšími zastánci využití vakcíny Sputnik V prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO), kteří dávají najevo, že by jim stačilo, kdyby dal vakcíně zelenou český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Úřad se však brání, že výjimku může udělit ministerstvo zdravotnictví, nikoli SÚKL.

Stanovisko Bezpečnostního centra Evropské hodnoty

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

14:42 Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

ČSSD má zvoleno nové vedení, na sjezdu neobstáli představitelé „nové sociální demokracie“ v čele s T…