Evropské hodnoty si pozvaly na akci Chovance a Langšádlovou a znovu vyplul na povrch hrozivý průzkum mezi muslimy

27. 5. 2016 20:35

Think-tank Evropské hodnoty uspořádal konferenci Jak ubránit českou demokracii před extremismem. Jak informuje Jakub Janda z think-tanku na svém facebookovém profilu, boj proti prokremelským dezinformačním snahám a proti islamismu je úkol nadstranický. I z toho důvodu se konference zúčastnili jak ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), tak opoziční poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09).

Evropské hodnoty si pozvaly na akci Chovance a Langšádlovou a znovu vyplul na povrch hrozivý průzkum mezi muslimy
Foto: Archiv JJ
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty
reklama

„Zažíváme mediální masáž na proruských a nezařaditelných webech. Je to dobře propracovaná dezinformační kampaň, která má za cíl podkopávat naše spojenecké vazby a která vede k oslabení důvěry ve stát, v naše hodnoty, které sdílíme,“ řekl ministr vnitra Chovanec na konferenci think-tanku Evropské hodnoty na téma Jak ubránit českou demokracii před extremismem. Podle něj je třeba naprosté informační otevřenosti, kdy je nutné dávat lidem odpovědi na jejich otázky. „Rychle a pružně reagovat na tyto podivné weby, které šíří dezinformace,“ myslí si ministr. Ten před čtrnácti dny mimo jiné ustanovil nové Centrum terorismu a hybridních hrozeb.

Think-tank Evropské hodnoty, podle informací Jandy, představil také dvě nové studie o postojích evropských muslimů a o islámském extremismu. „Z představených studií vyplývá například, že dosavadní výzkumy veřejného mínění a postojů mezi muslimy ve Velké Británii, Německu, Francii a Španělsku ukazují na vážné nedostatky v hodnotové integraci muslimských přistěhovalců v první i dalších generacích. Navíc odhalují velké rozdíly mezi jednotlivými zeměmi. Například bombové útoky považuje za ospravedlnitelné alespoň v některých situacích 35 % muslimů ve Francii, ale jen 15 % v Německu,“ konstatuje tisková zpráva.

Překvapivé je také zjištění, že 44 procent evropských muslimů je přesvědčeno, že je třeba se vrátit ke kořenům islámu. Tento náboženský fundamentalismus má přitom podle Jandy negativní důsledky. „Podle dat 57 % muslimů v Evropě odmítá homosexuální přátele, 45 % nedůvěřuje Židům a 54 % vidí Západ jako nepřítele, který chce zničit islám,“ dodává. 

Fundamentalismus je podle něj rovněž v těsném vztahu s radikalizací. „Zatímco 35 % muslimů v Evropě považuje za ospravedlnitelné použití násilí na obranu své víry, mezi fundamentalisty toto číslo roste až na 72 %. Na radikální postoje evropských muslimů mají přímý vliv jak zahraniční, tak evropští imámové. U těch, kteří následují jejich vedení, vzrůstá podpora bombových útoků například ve Francii až k 45 %. U těch, kteří nemají žádné náboženské vedení, je to jen 26 %,“ píše se v tiskové zprávě.

Skutečnost, že mezi vlivem zahraničních a místních, evropských imámů na radikalizaci není žádný rozdíl, považuje za znepokojující ředitel think-tanku Radko Hokovský. „Ukazuje nám to, že tzv. evropský islám se příliš neliší od náboženských diskurzů, které převažují v muslimském světě. Lokální imámové ve Velké Británii, Francii a Německu zjevně často hlásají radikální politické názory a konzervativní postoje,“ upozornil.

„I když je v České republice pro náš budoucí demokratický vývoj větším rizikem než islamismus pravicový radikalismus a vzrůstání ruského vlivu, nesmíme opakovat chyby zemí západní Evropy v integraci muslimské komunity. Je legitimní i požadovat zpětný bezpečnostní screening těch, kteří v posledních měsících do Evropy přišli,“ doplnila poslankyně Helena Langšádlová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vondra tvrdě o USA: Změnilo se to. Trump? Nepěkná slova

14:28 Vondra tvrdě o USA: Změnilo se to. Trump? Nepěkná slova

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS), který v minulosti působil na postu velvyslance ve Spojených stát…