Evropští liberálové vítali imigranty, že nám zachrání ekonomiku. Ale teď už prý také obracejí. Toto k tomu říká Pavel Telička

30.01.2016 10:26

Není to tak dávno, co členové liberální frakce v Evropském parlamentu ALDE hlásali, že přicházející migranti představují ekonomickou šanci pro celou Unii. Teď se jejich názor pomalu mění. A podle informací sobotních Lidových novin na tom mají velký podíl dva europoslanci zvolení za ANO Petr Ježek a Pavel Telička. Hranice EU mají podle představ frakce ALDE chránit mimo jiné i tisíce úředníků.

Evropští liberálové vítali imigranty, že nám zachrání ekonomiku. Ale teď už prý také obracejí. Toto k tomu říká Pavel Telička
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Telička mimo jiné připomněl, že jsme nevyčerpali 65 miliard

„Na vnějších hranicích se usadí tisíce úředníků a bezpečnostních expertů, kteří budou třídit imigranty. Kdo nemá nárok na azyl, vrátí se, odkud přicestoval, hned na kraji Evropy,“ navrhuje liberální frakce EP. V první fázi by mělo jít o dva tisíce úředníků a příslušníků bezpečnostních složek.

A když už úředníci dospějí k názoru, že si uprchlík ochranu zaslouží, místo azylu by mohl dostat jen dočasnou ochranu. V takovém případě by musel běženec opustit starý kontinent v okamžiku, kdy se situace v jeho domovině zlepší. Telička nechápavě koutí hlavou nad tím, že tuto možnost EU nevyužila už dávno.

Stejně tak se musí Unie snažit o zlepšení životních poměrů v uprchlických táborech mimo Evropu, aby odtud lidé nechtěli odcházet. Za tímto účelem byla sjednána dohoda s Tureckem, ale ta zatím vázne.

Zásadní úkol ale leží i před těmi zeměmi EU, které odmítají uprchlíky přijmout. Podle poslanců ALDE budou muset tyto země svůj názor přehodnotit, jen tak má celé společenství šanci, že krizi zvládne – sdílenou zodpovědností. Jistý ústupek představuje teze, že by země měly získat čas na přijetí uprchlíků. Měly by si připravit ubytovací kapacity, přijmout úředníky a přichystat patřičné programy. Pak přijde čas na příchod běženců samotných. A to i do Česka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

20:18 Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

O táboře v Letech u Písku, kde za druhé světové války zemřely stovky lidí, toho bylo napsáno již hod…