Existence supertajného týmu v BIS byla oficiálně potvrzena

23.05.2022 13:20

Bývalému šéfovi BIS Romanu Langovi podléhal supertajný tým, který pracoval s těmi nejcitlivějšími informacemi. Existence týmu, o kterém se dlouhou dobu spekulovalo, byla nyní potvrzena v obžalobě úniku odposlechů lobbisty Romana Janouška. Supertajný tým měl přístup do všech databází BIS a sbíral informace, které by se dnes daly označit jako kompro materiály. Informaci přinesl Ekonomický deník.

Existence supertajného týmu v BIS byla oficiálně potvrzena
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Jiří Lang, šéf BIS

Supertajný tým, tým Z či nestandardní tým. Ve všech případech hovoříme o nejtajnějším týmu, který kdy v českých zpravodajských službách existoval. Existenci supertajného týmu, o kterém se dříve jen hovořilo, nyní oficiálně potvrzují dostupné, neutajované výstupy ze soudu s Vítem Bártou a Janem Petržílkem.
 

Anketa

Vadí vám, že Babiš místo jednání sněmovny objížděl Moravu s obytňákem?

hlasovalo: 15962 lidí
Konkrétně byl zmíněn v neutajené obžalobě žalobce Městského státního zastupitelství v Praze Michala Muravského.
 
„Tým podle informací od bývalých příslušníků BIS vznikl v roce 2003. Informace z něj plynuly přímo k tehdejšímu řediteli služby Jiřímu Langovi a tým vedl bývalý příslušník komunistické Státní bezpečnosti Vladimír Paleček,“ píše Ekonomický deník
 
Ten následně citoval z neutajované obžaloby Muravského, ve které zmiňuje fungování Jana Petržílka v BIS. 
 
„Pokud jde o jeho odchod od BIS, na přelomu let 2011-2012 cítil potřebu změny. Měl také konflikty s vedením BIS. Náměstek pro operativu vykonával, co mu nařídil ředitel. To se týká i zřízení jistého nestandardního týmu v rámci BIS,“ napsal v obžalobě pražský žalobce Michal Muravský.
 
Dále pak Muravský řešil, kdo všechno mohl mít přístup k odposlechům Romana Janouška, které ze služby unikly.
 

Anketa

Jste ochotni alespoň částečně omezit topení, ježdění autem či užívání klimatizace, abyste pomohli Ukrajině proti Putinovi?

2%
97%
hlasovalo: 35305 lidí
„Bylo také veřejným tajemstvím, že k jejich informacím a datům mají přístup pracovníci již dříve zmíněného nestandardního týmu. Kolegové z odboru často upozorňovali na porušování vnitřních předpisů pracovníky tohoto týmu. V souvislosti s odchody některých kolegů do civilu očekával vznik možného bezpečnostního rizika,“ napsal dále Muravský.
 
Tím existenci super utajovaného týmu Z, který nazývá nestandardním, napřímo potvrdil. Ve veřejné části soudního líčení s Vítem Bártou a Janem Petržílkem obhájce Michal Sýkora už přímo hovořil o týmu Z. 
 
„Bylo to vedení odborů, celý operativní tým, jejich nadřízení, jiné útvary jako například IT, servisní útvar BIS. Nevyloučil ani přístup týmu ´Z´. Navíc uvedl, že někdo mohl do svazku přistoupit i bez oprávnění,“ hovořil Michal Sýkora o těch, kteří měli neomezený přístup k odposlechům.
 
„Tým Z byl podle dalšího bývalého příslušníka BIS zřízen kvůli utajení některých nepříliš obvyklých aktivit příslušníků služby. Členové týmu byli sice papírově vedeni na jednotlivých operativních odborech, ale v podstatě na svá oficiální pracoviště nedocházeli," uvedl pro Ekonomický deník nejmenovaný bývalý příslušník BIS.
 
BIS existenci týmu přitom dříve popírala. „Mohu ujistit, že v BIS neexistuje – a ani neexistoval – pracovní tým, který by se zabýval nezákonným sledováním politiků, lobbistů a novinářů,“ tvrdil Ekonomickému deníku tehdejší tiskový mluvčí bezpečnostní služby Jan Šubert.
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Raketový útok na Moskvu! Proč to novinář z Rozhlasu vypustil? Vadim Petrov má zlé tušení

16:18 Raketový útok na Moskvu! Proč to novinář z Rozhlasu vypustil? Vadim Petrov má zlé tušení

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov se na své sociální síti rozepsal o přípra…