Exministr Pilný natvrdo: Připravte se na velké změny v ekonomice. 1600 průvodců v příštích letech opravdu nebude potřeba

10. 10. 2020 9:51

Exministr financí a současný zastupitel hlavního města Prahy Ivan Pilný (ANO) hovořil v pořadu Interview na ČT24 o současné koronavirové krizi. Je toho názoru, že opasky bychom si neměli uvolňovat, ale utahovat. „Dopad je už teď téměř katastrofický,“ uvedl Pilný, jenž by současnou situaci řešil jinak než vláda.

Exministr Pilný natvrdo: Připravte se na velké změny v ekonomice. 1600 průvodců v příštích letech opravdu nebude potřeba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Pilný při rozhovoru pro PL
reklama

V Praze přijde kvůli současné krizi o práci 40 tisíc lidí a návrat k bývalému stavu, kdy 85 procent jejího výkonu tvořily služby, už nebude možný. „V nejbližších dvou třech letech zde nebudeme potřebovat 1600 průvodců. Tito lidé, hovořící několika jazyky, by tak mohli pomoci kupříkladu ve školství. Návrat turistů jen tak nenastane,“ uvedl Pilný.

Dojde také k uzavírání hotelů či restaurací, dopad je podle něho už teď téměř katastrofický. Městu by proto doporučil podívat se, kde jsou peníze. Tedy na různé dotační programy, i ty evropské. „A pak ve spolupráci se soukromou sférou připravit rekvalifikační programy. To však současné vedení Prahy nedělá,“ upozornil.

Kabinet by, podle něj, měl k současné krizi přistupovat zcela opačně. „Utáhnout si opasek o dvě dírky, ne rozdávat,“ zdůraznil. Úspěšní manažeři ve firmách prošli podobnými krizemi tím, že ořezávali jakékoliv zbytečné náklady až na kost. 

Ministryni financí vyčítá, že nedostatečně razantně hlídá státní kasu. „Měla by být ostražitější a tvrdší. Vznikl tak obrovský polštář, obrovská vata, která se nyní vyprazdňuje,“ řekl k plánovanému schodku letošního státního rozpočtu 500 miliard korun.  Už nyní se podle něj ukazuje, že se krizí nepodaří proinvestovat, jak se domnívá šéfka státní kasy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putovní dvojice ruských agentů? Tu spáchají výbuch, tu útok novičokem? Generál Šándor jen kroutil hlavou

13:03 Putovní dvojice ruských agentů? Tu spáchají výbuch, tu útok novičokem? Generál Šándor jen kroutil hlavou

Hosty druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News byli generál Jiří Šedivý a bezp…