Expert Přibáň: Končí u nás vekslácký kapitalismus, ale hrozí, že své zájmy bude pod maskou demokracie prosazovat oligarchie

16. 11. 2014 9:21

Jako vstup z primitivní společnosti do společnosti otevřené, demokratické a komplexní charakterizoval právní filozof Jiří Přibáň tzv. sametovou revoluci, jejíž 25. výročí si v těchto dnech připomínáme. Uvedl to v rozhovoru, který poskytl internetové televizi DVtv.

Expert Přibáň: Končí u nás vekslácký kapitalismus, ale hrozí, že své zájmy bude pod maskou demokracie prosazovat oligarchie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Přibáň

V úvodu pořadu se pokusil zhodnotit rozdíl mezi současnou a předlistopadovou společností. Ta současná je podle Přibáně úplně jiná, než byla společnost reálného socialismu. Ta prý byla v některých svých aspektech velmi jednoduchá. „Bylo jasné, kdo je s námi, kdo je proti nám.“

Jsme mnohem modernější

Nyní je situace mnohem složitější. „Každá volba vypadá jen dočasná, ale která je správná a která ne, je mnohem obtížnější posoudit,“ charakterizoval současnost. „Z relativně primitivní společnosti jsme vstoupili do společnosti komplexní, v tomto ohledu jsme mnohem modernější,“ poznamenal.

Nechtěl uvést, zda byla lepší předlistopadová nebo současná společnost. Nicméně ta současná je nepochybně lepší v tom, že je otevřená, demokratická. „Předchozí byla nelegitimní a represivní. Nyní je svobodná, ale se svobodou přichází určitá rizika,“ upozornil.

Demokracie dokáže na krizi reagovat pružněji než jakýkoliv diktátorský režim

Demokracie podle Přibáně není lepší jen v tom, že dává lidem více schopnosti. Díky neustálým korekcím je flexibilnější a na krizi dokáže reagovat pružněji než společnost v jakémkoliv diktátorském režimu.

„Vždy přijdou volby, které i nejmocnější muže a ženy mohou postavit do opozice,“ uvedl s tím, že právě možnost změny je zvláštní pro demokracii a je to to, čeho si musíme vážit.

Podívejte, co k pádu Berlínské zdi zorganizovala německá vláda a co k výročí sametové revoluce vláda česká!

Moderátor Martin Veselovský připomněl slova premiéra Bohuslava Sobotky na oslavách 25. výročí 17. listopadu 1989, kdy uvedl, že nám hrozí vyprázdnění demokracie a eroze parlamentarismu. Přibáň přiznal, že Sobotkův popis situace je celkem přesný. Upozornil ale, že když se slavil pád Berlínské zdi, v ulicích bylo sto tisíc lidí. „Když se u nás připomíná 25. výročí sametové revoluce, co zorganizovala vláda?“ uvedl s tím, že u nás se výročí „sametu“ vlastně přechází, jako bychom neměli co slavit.

Vekslácký kapitalismus už u nás skončil

K současnému dění v české politice poznamenal, že prožíváme určitou politickou krizi, která se projevuje podporou antipolitických hnutí. „Politické strany se chovaly často tak, jak se strana chovat nesmí,“ uvedl s tím, že se u nás rodí systém, kdy politické strany už nebudou tak důležité. A už u nás nebude fungovat „vekslácký kapitalismus, kdy strany byly jen převodníkem mafiánů“. Místo toho se vytvoří oligarchie, která prý pod maskou demokracie bude prosazovat své zájmy.

Ohledně zákona o státním zastupitelství je zde toto podezření...

Jak by to mohlo fungovat, naznačil na příkladu návrhu nového zákona o státním zastupitelství. Ten prý byl pozměněn tak, že to vyvolává i mezi právními odborníky otázky, kdo jej mění a za jakým účelem. „Je důvodné podezření, že určité skupiny si chtějí podržet vliv v justici, který by mohly novým zákonem ztratit,“ vysvětlil.

Jednou z možností, jak tomuto nepříznivému trendu bránit, jsou podle Přibáně občanské protesty a tlak nevládních organizací.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

14:20 Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

Po odvolaném ministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi (ANO) čelí velkému tlaku další ministr za hnutí A…