Expert na obranu: Spolupráce s USA ano, vazalství ne. Celé jinak

20.07.2023 13:41 | Monitoring
autor: vef

Někdejší poslanec ČSSD a expert na obranu Antonín Seďa se domnívá, že Evropa ztrácí svůj vliv ve světě, jak politický, tak ekonomický. „Kdo to nevidí, je slepý,“ uvedl Seďa ve své reakci na schválení česko-americké smlouvy o spolupráci Poslaneckou sněmovnou.

Expert na obranu: Spolupráce s USA ano, vazalství ne. Celé jinak
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Antonín Seďa

„Za prvé, argumentem přece není, že ji má podepsanou 24 zemí a že my jsme jedni z posledních. Tak jako není argumentem proti smlouvě, že smlouvou automaticky souhlasíme s umístěním americké základny. Prostě jde o to, k čemu má tato smlouva sloužit. Jako sociální demokrat jsem aktivně vystupoval proti americkému radaru v Brdech, protože ten nebyl řazen do protiraketového systému NATO. Také jsem pro posílení obranné spolupráce mezi členskými zeměmi EU, zejména s těmi, které jsou zároveň členy aliance. Je to logické a také v souladu se zahraniční politikou USA. Ta přece jasně definuje zodpovědnost evropských států za svoji bezpečnost,“ poznamenal Seďa.

„Obranná smlouva je toliko smluvní vztah a prozatím nikterak nezvyšuje naši bezpečnost. Já osobně bych podpořil spolupráci v obranném průmyslu, ve vědě a vývoji a při sdílení technologického vývoje s USA. Prostě Evropa ztrácí svůj vliv ve světě, jak politický, tak ekonomický. Kdo to nevidí, je slepý. Cestou z tohoto marasmu je i pro naši zemi vzájemně výhodná spolupráce. Ale nikoliv vazalství, které provádí vláda,“ dodal Seďa.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Josef Nerušil byl položen dotaz

Nespletl jste si dobu?

Kontrola médií a tvrdá cenzura tu už byla. Fakt ji chcete zavést znovu? Obávám se, že jste jen jediný, co nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků opravdu je, že chcete kontrolovat a ovlivňovat obsah veřejnoprávních médií, a že z nich tak opravdu chcete udělat státní propagandu. Já chápu, že se vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ústavní soud je podjatý.“ Miloš Zeman k Pavlovi a NATO

17:17 „Ústavní soud je podjatý.“ Miloš Zeman k Pavlovi a NATO

Ústavní soud ve středu předběžným opatřením rozhodl, že vláda musí zajistit účast prezidenta Petra P…