Experti zpochybňují, že by se KLDR podařil úspěšný test vodíkové pumy

06.01.2016 14:36

Agentura ČTK připravila odpovědi na nejčastější otázky, které se týkají severokorejského jaderného programu. KLDR dnes totiž oznámila, že úspěšně otestovala miniaturizovanou vodíkovou pumu.

Experti zpochybňují, že by se KLDR podařil úspěšný test vodíkové pumy
Foto: pixabay.com
Popisek: Test jaderné zbraně - ilustrační foto
reklama

Je KLDR jadernou velmocí?

Zatím ne, alespoň v tom smyslu, že neprokázala schopnost atomovou bombu dostatečně zmenšit a umístit na balistické rakety. KLDR dosud provedla tři ověřené jaderné testy v letech 2006, 2009 a 2013, nejspíš pomocí bomb z plutonia. Zkouška z října 2006 nebyla podle expertů příliš úspěšná, druhý test z 2009 měl ovšem sílu asi jako atomová bomba svržená na Nagasaki. Jaderný test z února 2013 měl podle jihokorejského ministerstva obrany sílu až devíti kilotun TNT, což je zhruba poloviční síla pumy Fat Man, kterou svrhly USA na Nagasaki. KLDR dnes oznámila, že otestovala miniaturizovanou vodíkovou pumu. Americká geologická služba USGS zaznamenala otřesy v KLDR o síle 5,1 stupně krátce po 2:00 SEČ. Ohnisko bylo podle ní deset kilometrů pod zemí v blízkosti jaderné střelnice Pchunggje, zatímco podle jihokorejských seizmologů bylo na povrchu.

Co je to vodíková bomba?

Zatímco jaderná bomba je založena na principu štěpení jader atomů, vodíková puma využívá energii z termonukleární fúze, tedy slučování atomových jader za pomoci vysoké teploty či tlaku. Je mocnější než jaderná bomba a je těžší ji vyrobit.

Byla to opravdu vodíková bomba?

Odborníci severokorejský test skutečné vodíkové bomby zpochybnili. Podle nich Severní Korea možná přidala malé množství vodíku do běžné jaderné bomby. Australský jaderný specialista Crispine Rovere poukázal na to, že seizmická data byla mnohem slabší, než by se dalo očekávat od testu vodíkové bomby. Bruce Bennet, analytik americké výzkumné instituce Rand Corporation, uvedl, že kdyby se skutečně jednalo o vodíkovou bombu, zaznamenala by Richterova stupnice výbuch asi stokrát větší, o síle asi sedmi stupňů. Exploze podle něj odpovídala síle asi 10 až 15 kilotun TNT.

Kde byl tento test proveden?

Stejně jako předchozí jaderné pokusy byl tento test proveden v hornaté oblasti jaderné střelnice Pchunggje na severovýchodě země. Jihokorejští odborníci se domnívají, že výstavba zdejšího areálu začala před více než dvaceti lety.

Proč se test uskutečnil zrovna teď?

Podle japonského odborníka na KLDR Tošimici Šigemury chtěla Severní Korea ukázat světu, že umí použít novou technologii v rámci svého jaderného programu, tedy princip slučování atomových jader místo jejich štěpení. Vzhledem k chystanému květnovému kongresu vládnoucí komunistické strany šlo zřejmě severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi také o upevnění postavení v zemi, navíc v době kdy se USA snaží zaměřovat svou pozornost jinam.

Jaké budou mezinárodní důsledky?

Ověřit skutečnou povahu testu KLDR může trvat až několik týdnů, pokud se to vůbec podaří. Světové mocnosti zkoušku odsoudily a Čína, která je nejbližším spojencem KLDR, uvedla, že o testu předem nevěděla a že předloží Pchjongjangu oficiální protest. Podle analytiků by Peking také mohl apelovat na Kima, aby se vzdal svých jaderných zbraní. Japonsko i Jižní Korea pravděpodobně posílí svůj legislativní i vojenský arzenál vůči KLDR.

Předchozí jaderné a raketové testy byly vždy odsouzeny a potrestány rezolucemi Rady bezpečnosti OSN.

Jaké jsou raketové možnosti KLDR?

Slušné, ale technické obtíže přetrvávají. Severní Korea vypustila v prosinci 2012 (jako desátý stát světa) vlastní balistickou raketu Unha-3 s odhadovaným doletem 6700 kilometrů. S její pomocí vynesla na oběžnou dráhu kolem Země vlastní družici, pojmenovanou Kwangmjongsong-3 (Jasná hvězda). Raketa se ale podle expertů nevrátila do zemské atmosféry. Odborníci poukazují na to, že KLDR bude trvat vývoj mezikontinentálních balistických střel ještě hodně času.

KLDR ale vlastní stovky raket krátkého a dlouhého doletu, které by mohly zasáhnout Jižní Koreu a většinu Japonska. Dvoustupňová balistická raketa Tepodong-2 (obdoba Unha-3) by podle odhadů mohla teoreticky ohrozit i americkou Aljašku.

Kdy zahájila KLDR jaderný program?

KLDR budovala civilní jaderný program ve spolupráci se Sovětským svazem a s Čínou od 50. let. V polovině 60. let začala usilovat o jaderné zbraně, Moskva i Peking však odmítly asistovat. V prosinci 1985 se Severní Korea připojila ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT), ale v lednu 2003 od ní odstoupila.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

19:51 Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

Agent s ricinem. Podle českých médií to je čtyřiatřicetiletý ředitel Ruského střediska vědy a kultur…