Exposlanec ANO chce ze státu vydojit miliony odškodného. Faltýnek svědčil a objasnil důvody

14.12.2018 15:50

Bývalý poslanec ANO Bronislav Schwarz, který býval vojákem, policejním důstojníkem a velitelem městské policie v Mostě, žaluje stát a žádá šest milionů korun za to, že byl pět let neoprávněné stíhán. Čelil totiž obžalobě, že jako policista zneužil své pravomoci, soud jej pravomocně osvobodil v únoru 2015. Tvrdí, že jeho stíhání bylo účelové a zhatilo mu naděje na vládní funkce, na které si dělal zálusk, když se v říjnu 2013 stal poslancem za hnutí ANO, informoval server iDNES.cz.

Exposlanec ANO chce ze státu vydojit miliony odškodného. Faltýnek svědčil a objasnil důvody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bronislav Schwarz

Proti Schwarzovi se trestní stíhání vedlo několik let. „Nežádám nic jiného než spravedlnost,“ prohlásil u Obvodního soudu pro Prahu 2 s tím, že stíhání bylo zmanipulované. Schwarz ve čtvrtek povolal k soudu i poslance za vládní ANO, Jaroslava Faltýnka, Romana Kubíčka a předsedu Sněmovny Radka Vondráčka, aby mu dosvědčili, že měl v roce 2013 skutečně příslib nějaké politické funkce.

Anketa

Na čí straně jste ve sporu o zastavení evropských dotací Agrofertu?

hlasovalo: 31064 lidí

Vondráček ve své výpovědi uvedl, že by byl opatrný ve slibování funkcí. Zároveň ale připustil, že ANO jako vládní strana měla nárok na řadu funkcí a Schwarz byl vzhledem ke zkušenostem z policie a armády „logickou volbou v bezpečnostní oblasti“. „Není politicky prozíravé, abychom do takové funkce jmenovali někoho stíhaného, nechtěli jsme dát opozici zbraň do ruky,“ dodal.

I Faltýnek potvrdil, že Schwarz skutečně mohl dostat vládní post, tato možnost prý ale zanikla kvůli jeho stíhání. „Bylo na něj pohlíženo jinak,“ řekl. Jestli Schwarz dostane funkci v nynější vládě, když už není stíhaný, jisté není. „V rámci hnutí ANO o tom probíhá diskuse,“ dodal Faltýnek.

Kromě toho poslanec Roman Kubíček sdělil, že jako bývalý voják a policista mohl Schwarz zasednout na nějaký post i „v oblasti obrany“.

Podle Schwarzových slov bylo stíhání pomstou jeho nadřízených u policie. „Dodnes ti lidé jsou u policie, někteří ještě na vyšších místech, proto nebudu říkat, o koho jde,“ dodal s tím, že odškodnění žádá nejen kvůli tomu, že přišel o možnost získat politické funkce, ale také kvůli nepřiměřené délce trestního stíhání a nákladům na advokáta.

Dnes Schwarz působí jako zastupitel a radní v Lomu u Mostu. O tom, zda nakonec dostane milionové odškodnění, rozhodne soud na konci ledna 2019.

Původní zdroj ZDE

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …