Exposlanec Šťovíček: Je smutné, že Miloš Zeman uvízl svým uvažováním v totalitním režimu

21.12.2014 10:49

Milan Šťovíček (STAN) se dlouhodobě angažuje proti záměru prolomit těžební limity. Naši redakci zajímalo nejen, jak v tomto směru hodnotí kroky ministra průmyslu Jana Mládka, ale i celkové působení nové vlády. Vyjádřil se také k obvinění Martina Půty z korupce a rozpovídal se i o uplynulých komunálních volbách. Čemu přičítá ztrátu mandátů, ale i post starosty Litvínova? Nejen na to odpovídal pro ParlamentníListy.cz.

Exposlanec Šťovíček: Je smutné, že Miloš Zeman uvízl svým uvažováním v totalitním režimu
Foto: archiv
Popisek: Milan Šťovíček (STAN)

Jste velkým bojovníkem za zachování těžebních limitů. Ministr Mládek nedávno slíbil, že prolomení těžebních limitů má být vyřešeno příští rok. Odbory podporují úplné zrušení limitů, stanovených usnesením vlády v roce 1991, a o tom, že se v Česku limity těžby uhlí dříve či později prolomí, je přesvědčen i prezident Miloš Zeman. Co se budete snažit udělat, aby se tak nestalo? A jste optimista?

Věřím, že v demokratickém a právním státě nemůže nikdo limity těžby prolomit bez souhlasu místních lidí. Je smutné, že pan prezident republiky uvízl svým uvažováním v totalitním režimu, kdy bylo možné v zájmu tzv. „světlých zítřků“ devastovat náš kraj bez ohledu na názor těch, kteří tady mají své domovy. Naštěstí se doba natolik změnila, že podobné postupy nejsou možné.

Zmínili jsme ministra průmyslu. Jak byste ale celkově hodnotil novou vládu?

Kroky vlády právě v souvislosti s limity těžby velmi pozorně sleduji. Právě v těchto dnech bude vládní koalice rozhodovat o Státní energetické koncepci a naše město důrazně požádalo, aby tento dokument respektoval platné limity těžby. Výsledek ukáže, zda to vládní strany s ochranou lidských sídel myslí vážně anebo zda se jednalo jen o předvolební rétoriku.

Co říkáte na obvinění Martina Půty z korupce?

Věřím, že se nedopustil žádného protiprávního jednání a že se to rychle prokáže.

V komunálních volbách se vám nepodařilo obhájit mandát starosty. Byl jste zklamán výsledkem?

Pro mne i pro Litvínov je nejlepším výsledkem voleb vytvoření koalice, která se shodla na aktivním postupu pro zachování těžebních limitů, na průhledných veřejných zakázkách a dobrém hospodaření města.

Co podle vás mělo na výsledek voleb největší vliv? Proč vás porazilo hnutí ANO, ale i KSČM?

KSČM má stálou voličskou základnu a pravidelně získává v Litvínově kolem čtyř mandátů. Hnutí ANO se veze na vítězné vlně. Já osobně jsem rád, že voliči nepodlehli nenávistné kampani, na níž vsadily v našem městě některé volební strany. Kandidátka hnutí Starostové a nezávislí, kterou jsem měl možnost vést do voleb, se opírala o výrazné osobnosti, a to mělo také velký význam pro výsledek voleb.

Ač jde o předčasnou otázku, budete se za čtyři roky pokoušet získat znovu mandát starosty nebo vás uplynulé volby zklamaly?

Tak to je opravdu hodně předčasné. Bude nejvíc záležet na tom, jak se nám podaří realizovat programové cíle koalice a posunout Litvínov dopředu.

Jak budete na práci starosty vzpomínat? Co vám povolání starosty dalo či naopak vzalo?

Spíš se dívám dopředu. Práce starosty i poslance pro mne byla dobrou zkušeností a motivující příležitostí ovlivnit správu veřejných záležitostí. Když například Poslanecká sněmovna schválila 120 hlasy odstranění vyvlastňovacích paragrafů z horního zákona, byl to pro mne jako starostu a poslance velmi příjemný a povzbuzující pocit.

Jako místostarosta budete mít nyní více volného času. Neuvažoval jste, že byste částečně začal znovu i učit? Máte vůbec někdy v plánu se k povolání učitele vrátit?

Ano, k pedagogické  práci se vždycky rád vracím. Mám teď ve městě na starosti městské služby, nakládání s majetkem a životní prostředí. V těchto oblastech je bezesporu hodně práce, a tak o moc více času než ve funkci starosty určitě mít nebudu. Ale pokud by se nějaká příležitost k učení objevila, budu ji rád zvažovat.

Pomalu, ale jistě se blíží konec roku. Na závěr se tak zeptám, prozradíte nám, jak trávíte svátky vy sám?

Těším se zejména na to, jak budou prožívat Vánoce naše děti. Právě kvůli nim jsou vánoční svátky tak kouzelné a neopakovatelné.

Co byste sobě, ale i občanům popřál do nového roku?

Hlavně pevné zdraví a odhodlání jít za svým cílem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kateřina Synková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V troskách. Skandál se valí. Za covidová opatření hrozí velká pomsta

12:21 V troskách. Skandál se valí. Za covidová opatření hrozí velká pomsta

Ačkoliv někteří již zapomněli, Ministerstvo zdravotnictví bývalo kritizováno novináři, advokáty i ve…