Exšéf Národního si to vyřídil s náměstkem ministryně Hanákové

14.05.2013 9:31

Ondřej Černý, kterého loni v září odvolala ministryně kultury Alena Hanáková (STAN) z funkce ředitele Národního divadla (ND), označuje za iniciátora svého odchodu ekonomického náměstka ministryně Martina Sankota. Černý v příspěvku pro revue Pravicový břeh reaguje na některé Sankotovy výroky v rozhovoru pro časopis Týden.

Exšéf Národního si to vyřídil s náměstkem ministryně Hanákové
Foto: Redakce
Popisek: Odvolaný ředitel Národního divadla Ondřej Černý

Ministryně kultury Alena Hanáková odvolala Černého z funkce šéfa ND v září loňského roku. Vyčítala mu, že situace uvnitř divadla není příznivá a že transformace stagnuje. Jako jeho nástupce navrhlo ministerstvo ekonomického náměstka Martina Sankota, který až do doby, kdy na ministerstvo přišel, neměl se státní správou nebo s kulturními institucemi žádné zkušenosti. Nakonec byl po týdnu vystřídán Václavem Pelouchem.

Sankot tehdy na tiskové konferenci, kde se s Hanákovou snažili obhájit svůj krok, prohlásil, že: "Z Národního divadla odcházejí významní umělci, lidé přestávají do divadla chodit a odcházejí z divadla před koncem představení." Za tento výrok byl kritizován a posléze se za něj omluvil a přiznal, že se nezakládal na pravdě.

Výplod arogance či nekompetence

Nyní opět Sankot o odvolání promluvil v rozhovoru pro časopis Týden. Na tento rozhovor Černý reaguje v příspěvku pro internetovou revue Pravý břeh. "Ekonomický náměstek Ministerstva kultury Martin Sankot se rozhodl, že nastal čas, aby nám předestřel svou verzi zářijových událostí v Národním divadle, i toho, co jim předcházelo. Bůh suď, zda jeho 'drzé čelo' je výplodem jeho arogance či nekompetence. V každém případě si budoucí dějepisci zasluhují, abychom jeho paměť uvedli na pravou míru," píše Černý.

Podle Sankota byla fúze Státní opery a Národního divadla pouze "stupidním administrativním sloučením" a žádná transformace neproběhla. Černý toto tvrzení vyvrací, podle něj si tento proces žádal vcelku logicky jednorázové náklady a každoroční úspory, které sloučení přináší, jsou doložitelné. Sankot prý chtěl sám vypracovat novou koncepci ND. "Světe, div se – nezpracoval nic. Naštěstí – neb svět by se asi divil…," glosuje Černý.

Zamrzí to, ale...

Sankot několikrát zpochybnil kompetence Černého pro tuto funkci. "Být kýmkoliv prohlášen za 'absolutně neschopného' zamrzí," připouští odvolaný ředitel. "Pokud vás ovšem takto ocejchuje člověk, jenž nemá absolutně žádnou kompetenci posuzovat vaši práci, nechá vás to klidným. A pokud tím člověkem je Martin Sankot, uleví se vám – neb s jeho hodnotovým žebříčkem se vskutku potkat nechcete," dodává.

Černý s ironií naráží i na Sankotův "primát" - jeho týdenní angažmá v čele Národního divadla. "Nátlak na odchod Martina Sankota z Národního divadla, novináři přezvaný na 'boj o Národní divadlo', měl jiný důvod: Byl to principiální boj zaměstnanců divadla a kulturní veřejnosti, hájící úctyhodnost tohoto klíčového symbolu národní identity," píše Černý.

"A střemhlavý Sankotův pád, jehož jsme byli všichni tehdy v září svědkem, budiž mementem pro všechny ty, kteří si s Národním divadlem chtějí jen avanturisticky zahrávat," uzavírá bývalý šéf Národního divadla Ondřej Černý.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Až vám budou v nedělním Newsroomu vysvětlovat, proč „nepustili“ video z útoku na Novém Zélandu... Takto to bylo doopravdy

20:32 Až vám budou v nedělním Newsroomu vysvětlovat, proč „nepustili“ video z útoku na Novém Zélandu... Takto to bylo doopravdy

Česká televize dnes zveřejnila upoutávku na nedělní Newsroom ČT24, v němž redaktorka Tereza Řezníčko…