Exvelvyslanec: Protest proti sjezdu s Le Penovou a Wildersem zachránil čest Čechů. Za Havla sem jezdili umělci, herci, zpěváci...

18.12.2017 7:32

Někdejší český velvyslanec v Paříži Petr Janyška se v sobotu zúčastnil akcí proti setkání Okamury s lídry protiimigračních stran. „Tato manifestace zachránila čest Čechů a dala obyvatelům prostor k protestu proti šíření nenávisti,“ říká někdejší velvyslanec.

Exvelvyslanec: Protest proti sjezdu s Le Penovou a Wildersem zachránil čest Čechů. Za Havla sem jezdili umělci, herci, zpěváci...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V Olomouci uspořádali protiislámští aktivisté happening a zpívali koledy o Mohamedovi
reklama

„Manifestující reprezentovali průřez celou českou populací, nebyl to jeden segment společnosti. Dorazili lidé z bývalého disentu a opozice včetně legendární chartistky Dany Němcové. Viděl jsem tam profesory, historiky, architekty, výtvarníky, ředitele nakladatelství, studenty, lidi všech profesí a věkových kategorií, lidi projevující se veřejně,“ řekl s potěšením bývalý velvyslanec a dodal, že svou účastí je podpořil i Fedor Gál, zakladatel Verejnosti proti násiliu, a velmi tolerantně tu mluvil Hayato Okamura, lidovecký kandidát a pravý opak svého bratra Tomia.

„Bylo to vůbec poprvé v dějinách, kdy si extremistické strany, donedávna otevřeně rasistické a fašizující a nyní účelově používající nálepku antiislamistické, vybraly Prahu,“ napsal na svém blogu na serveru Atluálně.cz Janyška.

Pro demokrata a liberála či pro slušného člověka muselo být podle Janyšky setkání lídrů protiimigračních stran pořádným šokem. V devadesátých letech jezdili všichni možní i nemožní politici, herci, zpěváci, dalajlámové do Prahy kvůli Havlovi a atmosféře, kterou tu nacházeli. Ani jednou se tu prý oficiálně neobjevily síly hlásající nenávist a krajní pravice tu neměla co dělat.

Jenže strany a média do určité míry uvolnily Okamurovi prostor. „Najednou se zde v objednaném hotelu se sálem pro tisíc lidí koná koference za přítomnosti vybraných zpravodajství v českých médiích a na portálech,“ dodal.

Člověk by čekal, že při události, jako je slet extrémů, politické strany zpozorní, ale opak je pravdou. „Ani jedna z těch známých, které si říkají ‚demokratické‘, žádný protest neiniciovaly. Pár politiků udělalo prohlášení o dvou větách do médií, toť vše. Výrazněji se projevili jen Zelení,“ řekl dotčeně Janyška.

Nedokáže prý pochopit ani to, že se proti příjezdu politického extrému neohradili kandidáti na prezidenta. „Běží přece kampaň, ale ani jeden z nich nerozumí tomu, že vymezit se proti politickému extrému se v průběhu volební kampaně rozumí samo sebou,“ kroutil hlavou nad tím, že chtějí vést stát, když ani nevědí, že krajní pravice je dnes v Evropě nebezpečím.

Původní zdroj ZDE.

Čest země tak nakonec zachránila iniciativa Proti projevům nenávisti, která malými prostředky zorganizovala manifestaci. „Umožnila tak veřejnosti slušnou, klidnou formou dát zaznít její nesouhlas se sletem extremistických sil do Prahy. O téhle akci se všeobecně díky internetu vědělo,“ řekl a dodal, že je potřeba, aby takových bylo více.

„Pokud věci nemají jít k horšímu, tohle nestačí. Vstupujeme do období, kdy se slušní lidé budou muset naučit zlomit nechuť k davovým akcím a chodit na demonstrace a ukázat svým počtem, s čím nesouhlasí. To je jedna z forem, jak ukázat politikům a těm, kdo mají moc, co si myslíme, a tlačit na ně, aby konali,“ zdůraznil. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primář, na kterého chtěli poslat policii: Chtít odškodnit kvůli covidu? Neuvěřitelné. Nemorální seniorské autobusy, zabijácké vouchery

19:52 Primář, na kterého chtěli poslat policii: Chtít odškodnit kvůli covidu? Neuvěřitelné. Nemorální seniorské autobusy, zabijácké vouchery

Na ústeckého primáře Pavla Dlouhého už bylo připraveno trestní oznámení za slova, že vypravit se v 8…