FOTO Čmoud u Petříčka: Turecký útok na Kurdy se přenesl do Prahy. Bylo veselo

17.10.2019 10:25

REPORTÁŽ Útok Turecka na kurdská území na severu Sýrie vyvolal demonstrace po celém světě. A ačkoliv Praha není Mekkou kurdské menšiny, i zde se ve středu v podvečer konala jedna akce upozorňující na tragický osud národa rozděleného mezi Turecko, Sýrii, Irák a Írán. Akci však nakonec ovládli radikální odpůrci kapitalismu, což jí dalo trochu jiný náboj.

FOTO Čmoud u Petříčka: Turecký útok na Kurdy se přenesl do Prahy. Bylo veselo
Foto: Vít Hassan
Popisek: Demonstrace za solidaritu s Kurdy v Praze
reklama

Průvod vyšel v osmnáct hodin z Klárova a směřoval pražskými ulicemi kolem Hradu až k Ministerstvu zahraničních věcí. Hned na jeho úvod na Klárově promluvilo několik řečníků.

Demonstranti dorazili bohatě vybaveni transparenty a vlajkami. Mezi nimi dominovala kurdská červeno-bílo-zelená vlajka se sluncem uprostřed, která je oficiálním symbolem irácké části Kurdistánu, který má od vlády v Bagdádu autonomii.

Transparenty vyzývaly k ukončení tureckého terorismu a připomínaly zejména tragický osud kurdské oblasti Rojava, která se stala symbolem turecké ofenzivy.

Vedle zastánců Kurdů ale na akci dorazili i zástupci Socialistické solidarity, kteří za hlavní terč měli Donalda Trumpa a NATO celkově. Tím demonstrace získala spíše antikapitalistický nádech.

Anketa

Mělo by být Turecko za útok a sever Sýrie vyloučeno z NATO?

91%
4%
hlasovalo: 12627 lidí

Tomu nasvědčovala i sestava pořadatelských organizací. Akci nazvanou „Solidaritu s Rojavou“ totiž svolávaly kromě Socialistické solidarity i organizace jako Anarchistická federace, Alt-Pride nebo Mladí Zelení.

Mezi požadavky demonstrantů patřilo okamžité zavedení bezletové zóny nad severní Sýrií, uvalení ekonomických sankcí na Turecko a absolutní embargo na vývoz zbraní a vojenského materiálu do Turecka.

Řečníci na Klárově hovořili o zklamání z přístupu českých politiků. Nejvýraznějším řečníkem na Klárově byl Martin Rozumek, ředitel Organizace na pomoc uprchlíkům, který se pustil hlavně do premiéra Babiše. „Babiš nejprve posvětil vznik takzvané bezpečnostní zóny, aniž si uvědomil, že to nepůjde nenásilnou cestou,“ kritizoval.