FOTO Paříž v plamenech. Náš reportér sledoval brutální pouliční válku

01.05.2019 22:40 | Zprávy
autor: nab

V centru Francie to ve sváteční odpoledne opět vřelo. Zatýkání, zavřené obchody a zničená auta, tak to vypadá v Paříži v důsledku prvomájových protestů. Přímo na místě situaci sledoval zpravodaj ParlamentníchListů.cz. Policie v metropoli nasadila slzný plyn a došlo k ostrým střetům, při kterých byl zraněn jeden policista. Po celé Francii vyšlo do ulic přes 150 000 lidí.

FOTO Paříž v plamenech. Náš reportér sledoval brutální pouliční válku
Foto: Vít Hassan
Popisek: Pouliční válka v Paříži

Některá média informovala o tom, že v Paříži vyšlo do ulic kolem 40 000 nebo 80 000 demonstrantů, zpravodaj ParlamentníchListů.cz ale soudí, že lidí zde bylo v počtu okolo 30 000. Z nádraží Montparnasse měl vycházet hlavní pochod organizovaný odbory směrem k Italskému náměstí na jihu Paříže.

Na tradičním průvodu svolaném odbory se shromažďovali marxisté, letos ale i účastníci hnutí tzv. žlutých vest, kteří proti vládě a prezidentovi protestují už od poloviny loňského listopadu. Dorazili rovněž maskovaní demonstranti tzv.  Black Blocku. S sebou si někteří přinesli vlajky s podobiznou marxistického revolucionáře a vůdce kubánských geril Che Guevary. Zpívala se Internacionála, a z řad demonstrantů bylo slyšet, že nadešel den revoluce.

Pískalo se také na veřejnoprávní televizi, vypískán byl jmenovitě jeden z jejích redaktorů, který si svými reportážemi o protestech v Paříži vybudoval značně nelichotivé renomé.

Chvíli po poledni, kdy vyšel průvod od železničního Montparnassu, došlo k prvním vážnějším střetům těžkooděnců a radikálů. Podle zpravodajova svědectví první konflikt rozpoutali právě aktivisté Black Blocku. Poté, co maskovaní demonstranti začali na policii házet kamení i jiné předměty, zapalovali ohně a ničili zaparkovaná auta, policisté přitvrdili a několikrát proti nim použili slzný plyn.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…