FOTO Paříž v plamenech. Náš reportér sledoval brutální pouliční válku

01.05.2019 22:40

V centru Francie to ve sváteční odpoledne opět vřelo. Zatýkání, zavřené obchody a zničená auta, tak to vypadá v Paříži v důsledku prvomájových protestů. Přímo na místě situaci sledoval zpravodaj ParlamentníchListů.cz. Policie v metropoli nasadila slzný plyn a došlo k ostrým střetům, při kterých byl zraněn jeden policista. Po celé Francii vyšlo do ulic přes 150 000 lidí.

FOTO Paříž v plamenech. Náš reportér sledoval brutální pouliční válku
Foto: Vít Hassan
Popisek: Pouliční válka v Paříži

Některá média informovala o tom, že v Paříži vyšlo do ulic kolem 40 000 nebo 80 000 demonstrantů, zpravodaj ParlamentníchListů.cz ale soudí, že lidí zde bylo v počtu okolo 30 000. Z nádraží Montparnasse měl vycházet hlavní pochod organizovaný odbory směrem k Italskému náměstí na jihu Paříže.

Na tradičním průvodu svolaném odbory se shromažďovali marxisté, letos ale i účastníci hnutí tzv. žlutých vest, kteří proti vládě a prezidentovi protestují už od poloviny loňského listopadu. Dorazili rovněž maskovaní demonstranti tzv.  Black Blocku. S sebou si někteří přinesli vlajky s podobiznou marxistického revolucionáře a vůdce kubánských geril Che Guevary. Zpívala se Internacionála, a z řad demonstrantů bylo slyšet, že nadešel den revoluce.

Pískalo se také na veřejnoprávní televizi, vypískán byl jmenovitě jeden z jejích redaktorů, který si svými reportážemi o protestech v Paříži vybudoval značně nelichotivé renomé.

Chvíli po poledni, kdy vyšel průvod od železničního Montparnassu, došlo k prvním vážnějším střetům těžkooděnců a radikálů. Podle zpravodajova svědectví první konflikt rozpoutali právě aktivisté Black Blocku. Poté, co maskovaní demonstranti začali na policii házet kamení i jiné předměty, zapalovali ohně a ničili zaparkovaná auta, policisté přitvrdili a několikrát proti nim použili slzný plyn.

Demonstranti proto vyrabovali obchod poblíž a ze získaných předmětů si vytvořili barikády. Všude okolo byla během chvíle spousta rozmlácených výloh. Policie nařídila téměř šesti stovkám obchodů a restaurací, které se nacházejí podél trasy hlavního protestního pochodu, aby preventivně zavřely. Uzavřené jsou i některé přilehlé stanice metra.

Žluté vesty se při jejich střetu držely raději zpátky, přesto i je francouzští policisté začali zezadu srážet obušky také. Podle zpravodaje ParlamentníListů.cz šlo o zákrok, který brutalitou dalece překonával například reakci policie na protesty proti jednáním finančních institucí v Hamburku.

Následně se těžkooděnci do demonstrantů brutálně pustili a začali je honit s obušky. Nejméně jeden policista byl při potyčce s radikály před nemocnicí Pitié-Salpêtriére zraněn a na místě zůstal bezvládně ležet. Na  straně demonstrantů bylo vážně zraněných hned několik.

Demonstrující mezitím skandovali, že nechtějí prezidenta Emmanuela Macrona, s jehož politikou nesouhlasí, a stále křičeli „Macron ven“. Opět se zpívala Internacionála a ozývaly se hrozby, že přijde revoluce. Akci provázela přísná bezpečnostní opatření, nasazeno bylo přes 7 400 policistů a četníků. Úřady původně počítaly s účastí jednoho až dvou tisíc radikálů.

Podle zpravodaje bylo znatelné, že jsou policisté kvůli vyhrocené situaci plní obav. Maskovaní demonstranti měli dokonce jako rukojmí jednoho vozíčkáře, kterého vždy vystrčili před policisty, kteří se je pokoušeli zpacifikovat.

Policie v metropoli kontrolovala také zavazadla a zatkla 249 lidí. V současné chvíli už se situace uklidňuje. Policie je ale stále v pohotovosti a nabádá lidi, aby se vrátili domů a protestní akce byla ukončena.

Stejně jako o několika minulých sobotách, kdy se už tradičně po celé Francii scházejí žluté vesty, jsou i dnes demonstrace na některých místech francouzské metropole zakázány. Hnutí žlutých vest sice v posledních měsících ztratilo na rozsahu, také se ale radikalizovalo. Na sociálních sítích se objevily výzvy k demonstrantům, aby Paříž proměnili v „metropoli nepokojů“.

Kromě metropole se další protestní akce konají také ve většině dalších významných francouzských měst – od Lille až po Marseille.

reklama

autor: nab

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

21:30 „Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

Horní komora Parlamentu se rozhodla sněmovní verzi novely občanského zákoníku ohledně uzavírání part…