FOTO Tři demonstrantky pro Zdeňka Šarapatku. Sledovali jsme „popravu“

09.06.2020 13:44

Dnes se na volebním výboru Poslanecké sněmovny řeší jedno jméno: Zdeněk Šarapatka. Jeho odvolání navrhla poslankyně ANO Barbora Kořanová. A Šarapatka už má své podporovatele. K parlamentu ho přišli podpořit tři demonstrantky. Na výboru chtěl jednání o Šarapatkově odvolání zrušit Zbyněk Stanjura. Vše skončilo remízou, bod neprošel na program.

FOTO Tři demonstrantky pro Zdeňka Šarapatku. Sledovali jsme „popravu“
Foto: Radim Panenka
Popisek: Tři demonstrantky podporují radního ČT Zdeňka Šarapatku
reklama

Dnes se mělo ve volebním výboru projednávat případné odvolání radního ČT, Zdeňka Šarapatky, které navrhuje poslankyně ANO Barbora Kořanová. Šarapatka už na Facebooku předem tvrdí, že se bude jednat o „divadelní představení“, v režii Barbory Kořanové, v dramaturgii Marka Prchala, kde scénář psali Miloš Zeman, Andrej Babiš a Vojtěch Filip. Poslanci Nacher, Kolovratník a Juchelka budou prý svědky obžaloby a celé představení se bude jmenovat „Odvolání renegáta“. Obhajovat ho prý nebude nikdo. Podotkněme, že Šarapatkovi zbývá ve funkci přibližně rok.

Anketa

Měl by být odvolán radní ČT Zdeněk Šarapatka?

97%
3%
hlasovalo: 9969 lidí

To ovšem není tak docela pravda. Zda na zasedání volebního výboru bude Zdeňka Šarapatku někdo obhajovat, to ví jenom členové výboru, mezi nimiž jsou např. Petr Dolínek za ČSSD nebo Miroslava Němcová z ODS. Ale podpora pro Šarapatku se shromáždila na blízkém Malostranském náměstí. Jedná se o tři demonstrantky s transparenty „Rada ČT není Babišova děvka“, dále „Rada ČT není Babišova služka“, a posledním rýmovaným: „Ve sněmovně dokořán otvírá se košťat chřtán, s televizí na lopatku poslat také Šarapatku.“ Slovník na transparentech připomíná Pavla Novotného.

ParlamentníListy.cz zasedání výboru sledují. O zasedání výboru se také zajímá Forum24, na kterém Šarapatka občas publikuje své glosy. „Pancéřová pěst Andreje Babiše Barbora Kořanová je v dobrém rozmaru. Zřejmě se připravuje na svoji hvězdnou chvíli,“ komentoval šéfredaktor Pavel Šafr.

Podle Fora24 se na začátku řešil slib poslance Stanislava Berkovce, že dá svoji funkci k dispozici kvůli dopisu, v němž hodnotil kandidáty do Rady České televize a doporučoval, jak mají poslanci hnutí ANO hlasovat. Zajímal se hlavně šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Také doporučil, aby výbor vypustil z programu snahu odvolat radního ČT Zdeňka Šarapatku. „Členové za tuto stranu (ANO) – Barbora Kořanová, Aleš Juchelka a Tomáš Kohoutek se během Stanjurova projevu smáli,“ píše Forum24.

Jak se zatím zdá, sám radní ČT může být v klidu, výbor se patrně k žádnému hlasování o jeho dalším osudu buď vůbec nedostane, anebo jeho odvolání nedoporučí. Podle našich informací vznikla taková dohoda už před jednáním, koaliční poslanci jsou zde v menšině, z celého jednání se omluvili poslanci Kolovratník a Nacher z hnutí ANO a poslankyně Vostrá z KSČM přišla později. Díky tomu je přítomno pouze 14 poslanců, sedm z opozice a sedm z koalice včetně SPD. Přestože tento scénář podle našich zjištění většina členů výboru předem věděla, nebránilo to dlouhé diskusi o programu.

Zbyněk Stanjura z ODS hned zpočátku navrhoval vypuštění bodu o Šarapatkově odvolání, což nakonec v hlasování nevyšlo, oba tábory měly shodně sedm hlasů. „Jsme půl na půl, klidně se za 10 minut rozejdeme. Nenecháme se tlačit do kouta!“ reagoval Stanjura. Přitom podle Berkovce v minulosti, kdy se jednalo o odvolání člena rady ČRo Vítězslava Jandáka, také o tom výbor hlasoval. Ten naopak s dalšími zástupci opozice vyčetl předsedovi výboru Stanislavu Berkovcovi, že nesplnil svůj slib a nedal svou funkci předsedy k dispozici. Na další schůzi výboru proto prý navrhnou hlasování o novém předsedovi. Během ostré debaty, zda doporučení o Šarapatkově odvolání na výboru řešit se poslanci nebyli schopni domluvit. V hlasování chyběl jeden hlas a bod tak nebyl nakonec zařazen na program. Teoretická možnost ještě existuje, kdyby někdo z poslanců požádal o projednání tématu v rámci bodu programu Různé.

Podstatné ovšem je, že nic není definitivní. I kdyby bod na program prošel, radního ČT nemůže výbor odvolat, jeho odvolání může pouze doporučit plénu Poslanecké sněmovně. A plénum může o odvolání člena Rady ČT rozhodovat bez ohledu na to, zda to projednával volební výbor. 

Pavel Šafr si ještě všiml zvýšené přítomnosti policie, kterou přičítal tomu, že „mocenská garnitura“ úřadovala ve Sněmovně. Podle informací ParlamentníchListů.cz ovšem důvodem pro zvýšenou přítomnost strážců zákona není zasedání ve Sněmovně, ale návštěva šéfa slovenského parlamentu.

Dnes se odvolání Zdeňka Šarapatky do programu nejspíše nedostane. Pro zařazení na program chyběl jeden hlas. Teoreticky se ovšem může stát, že odvolání bude zařazeno do tématu Různé. Nicméně, volební výbor dává pouze doporučení, plénum Poslanecké sněmovny může stále Šarapatku odvolat, ať už volební výbor jeho odvolání doporučí či nedoporučí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

18:16 Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

Senát ve středu večer schválil usnesení, které velmi ostře reagovalo na kauzu Vrbětice. Předcházela …