FOTO zničeného plynového kotle. Pozdvižení na internetu. Odborník naznačuje

26.11.2022 9:46 | Ze sítí

Bude mít Česká republika v zimě dostatek plynu? O této otázce se přou politici s odborníky již několik měsíců. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ujišťuje občany, že zásob je dost, zatímco kritické hlasy z řad energetiků varují před vysokými cenami i před možným nedostatkem této klíčové suroviny. Nyní se však objevil další problém. Bývalý šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček přišel se spekulací, že by plyn z nových zdrojů mohl poškozovat spotřebiče. Na Twitteru se kvůli tomu strhla vášnivá debata.

FOTO zničeného plynového kotle. Pozdvižení na internetu. Odborník naznačuje
Foto: Repro Youtube
Popisek: Plynové potrubí - ilustrační foto

Evropa, momentálně se nacházející uprostřed bezprecedentní energetické krize, se připravuje na blížící se zimu. Odhady, jak Česká republika období mrazů zvládne, jsou různé. Zatímco ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ujišťuje veřejnost, že země krizové zimní měsíce přežije, neboť zásobníky plynu jsou prý naplněné z 99 procent, někteří odborníci vykreslují pesimističtější scénáře. Například energetický expert Vladimír Štěpán upozorňuje, že plyn v zásobnících nepatří českému státu a nelze se tak spoléhat, že bude v případě krize využit pro české občany.

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

57%
43%
hlasovalo: 17410 lidí

Před nepříznivým vývojem varuje také bývalý předseda představenstva Pražské plynárenské, a.s., Pavel Janeček. Rozsah a intenzita dopadu krize se podle něj bude odvíjet od počasí, konkrétně od toho, jak moc krutá bude nadcházející zima.

„Vůbec bych to nenazval růžovým. Pan premiér a pan ministr Síkela svou práci dělají dobře, protože zásobníky naplněny na 100 procent jsou. Tudíž je nemožné jakýkoli plyn, který je v současné době na lodích, vyčerpat a exploatovat na území České republiky, ale ani ve větší části Evropy. Má to ještě jeden důvod, nižší spotřeba plynu není jen otázka počasí, ale i sníženého výkonu ekonomiky. Vidíme velké ekonomické problémy, které situaci s plynem a jeho zásobami ‚zlepšují‘. Navíc máme poměrně příznivé počasí a v případě, že i nadále vytrvá, tedy budeme mít mírnou zimu, pak je určitá šance, že s množstvím plynu, které v zásobnících je, plus nějaké dodávky LNG a části přerozděleného plynu v rámci tzv. povinné solidarity z norských zdrojů, mohli bychom zimu přežít. Faktor počasí je nicméně zásadní. Bude-li zima tvrdší, předtím řečené vůbec nemusí platit. A tvrdší zima znamená, že v noci bude kolem minus osmi a před den kolem nuly. V případě dalšího poklesu po dobu 14 dnů až měsíce pak budou muset nastoupit regulační stupně,“ uvedl Janeček v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. „Pak to jsou násobky proti dnešní spotřebě. Dnes se spotřeba pohybuje kolem 15-20 milionů kubíků plynu denně. Pakliže by teplota klesla k minus pěti nebo k minus deseti stupňům, je to 50 milionů kubíků, což je obrovský rozdíl,“ dále vysvětluje.

Nejde však jen o množství a cenu. Podle Pavla Janečka existují důvodné obavy o kvalitu plynu, který k nám přichází z nových zdrojů. „Od mnoha techniků plynových spotřebičů dostávám fota, která svědčí o značných problémech s náhradou ruského za jiný plyn. Pokud se situace nebude řešit, hrozí značně hospodářské škody,“ upozorňuje někdejší šéf Pražské plynárenské na Twitteru v jednom ze svých nedávných příspěvků, k němuž připojuje fotografie z neznámého zdroje zobrazující zničený kotel.

Janečkův postřeh vzbudil na Twitteru značnou kontroverzi. „Jakože ten norský plyn, co k nám šel už dřív smichanej s ruským plynem ze zasobniku a trochou LNG začalo najednou ničit kotle? Nebude to zanedbaná údržba?“ zamýšlí se jeden z uživatelů v tweetu reagujícím na Janečkův příspěvek.

Čeští a evropští politici se netají tím, že do zkapalněného zemního plynu z USA vkládají své naděje ve snaze oprostit se od nákupu surovin z Ruské federace. „Posouvá nás to na dlouhou cestu k energetické nezávislosti na Rusku,“ nechal se slyšet premiér Petr Fiala (ODS) letos v září při otevírání LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu. Již nyní se však objevují problémy. Německo očekává, že za svých šest LNG terminálu nakonec zaplatí přes šest miliard eur, což je více než dvojnásobek původně ´předpokládané ceny. Podle deníku Global Times navíc některé environmentální organizace tvrdí, že LNG představuje zvlášť velkou zátěž pro životní prostředí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AKSTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mobilizace: „Občané by nadávali.“ Vládní materiál. Důvod křiku na Babiše?

11:25 Mobilizace: „Občané by nadávali.“ Vládní materiál. Důvod křiku na Babiše?

Ačkoliv i podle oficiálních dokumentů NATO „v euroatlantickém prostoru nepanuje mír“, u nás jsou jak…