Facebook úplně vypnul Trumpa, dokud neodejde. Prezident mezitím vyzývá ke smíření

08.01.2021 9:15

Sociální sítě Facebook a Instagram rozšiřují omezení, která zavedly proti účtům dosluhujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Mark Zuckerberg na svém profilu vysvětlil, že účty zablokoval po dobu neurčitou, minimálně do konce jeho mandátu, tedy do 20. ledna. Důvodem má být Trumpova podpora „násilné vzpoury proti demokraticky zvolené vládě“. Šéf Bílého domu na svém twitteru nyní vyzývá ke smíření, informuje iDNES.cz.

Facebook úplně vypnul Trumpa, dokud neodejde. Prezident mezitím vyzývá ke smíření
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americký prezident Donald Trump
reklama

Americké sociální sítě ve čtvrtek zablokovaly účty amerického prezidenta, protože podle jejich závěrů některé jeho příspěvky porušovaly pravidla těchto sítí. Zároveň omezily dosah příspěvků, které podněcovaly k násilnostem nebo oslavovaly násilnosti v budově amerického Kongresu.

Největší pozornost sklidilo zablokování Trumpovo soukromého účtu prezidenta na síti Twitter po dobu dvanácti hodin. Na této síti je Trump nejaktivnější. Jeho následné zprovoznění bylo podmíněno smazáním některých příspěvků. To Trump nakonec podle CNN udělal, tedy jeho účet bude znovu obnoven.

Jinak na situaci reagují sociální síťě Facebook a Instagram, které patří do jedné společnosti majoritně vlastněné Markem Zuckerbergem. Ten vydal prohlášení, podle kterého panují obavy, že Trump může využít následující období k vyvolávání nepokojů.  Akci Trumpových příznivců označil Zuckerberg za „násilnou vzpouru proti demokraticky zvolené vládě“.

„Došli jsme k závěru, že umožnit prezidentu Trumpovi i nadále využívat služby Facebooku během tohoto posledního období je příliš velké riziko,“ oznámil na svém profilu. Účet Trumpa bude blokován minimálně do konce jeho volebního období. Zuckerberg tak chce podpořit pokojné předání moci.

Americký prezident Donald Trump středeční vpád svých příznivců do budovy Kapitolu ve Washingtonu odsoudil.

Ve videu zveřejněném na twitteru řekl, že jej pobouřilo „odporné“ násilí, které události provázelo. Protestující podle něj znesvětili sídlo americké demokracie.

Nyní se chce Trump podle svých slov soustředit na hladké a spořádané předání moci nové administrativě Joea Bidena. V krátkém videu vyzval mimo jiné ke smíření a zhojení ran. Své příznivce prezident ovšem upozornil, že jejich cesta je teprve na začátku.

 

 

Středeční násilnosti v Kapitolu si vyžádaly už pátou oběť. Zraněním způsobeným během útoku příznivců Trumpa na policii podlehl policista ze sboru chránící areál.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec oživil Vrbětice. Odškodné od Ruska?

14:46 Moravec oživil Vrbětice. Odškodné od Ruska?

O důvěryhodnosti a kompetentnosti českých tajných služeb, ale také o tom, zda se dnes obyvatelé Vrbě…