Faltýnek ho nesnáší, říká o něm strašný věci, to ani nejde publikovat… Jenomže my to stejně uděláme

2. 1. 2019 12:15

Premiér Andrej Babiš (ANO) nevylučuje v letošním roce rekonstrukci své koaliční vlády. Je to v rovině úvah, řekl v rozhovoru pro Českou televizi (ČT). Komunisté, na jejichž hlasech menšinový kabinet ANO a ČSSD závisí, podle svého předsedy Vojtěcha Filipa nejsou spokojeni s prací ministrů dopravy Dana Ťoka (za ANO) a zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček ale výměny ministrů za svou stranu odmítá. ParlamentníListy.cz zjišťovaly, kdo by tedy mohl kabinet premiéra Babiše opustit.

Faltýnek ho nesnáší, říká o něm strašný věci, to ani nejde publikovat… Jenomže my to stejně uděláme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vernisáž obrazů Jaroslava Faltýnka nazvaná Staří blázni jsou bláznivější než mladí. Součástí byla i charitativní dražba

Koaliční situace je velmi čitelná a není dost dobře reálné, aby premiér sám od sebe vyhodil zástupce sociální demokracie. To naší redakci ostatně potvrdily zdroje jak z ANO, tak z ČSSD. Pro předsedu Babiše se tak nabízí lovení ve vlastních vodách. A jak se naší redakci podařilo zjistit, jmen, která to mají nahnutá, je víc. ParlamentníListy.cz totiž získaly konkrétní poznatky hned o třech členech kabinetu.

Prvním z nich je Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví, druhým Dan Ťok, ministr dopravy, a třetí do pomyslné party přibyla Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj.

Fotogalerie: - To byl rok 2018

Novoroční přípitek kandidáta na prezidenta Pavla F...
Několik známých tváří sociálních demokratů založil...
Premiér Andrej Babiš na první oficiální návštěvě S...
Debata žen prezidentských kandidátů 5. 1. 2018 v p...
Briefing lékařského konzilia prezidenta republiky ...
Schůze sněmovny s projevem prezidenta Miloše Zeman...

Pokud bychom začali odzadu, o Dostálové se hovoří na MMR, kterému nyní šéfuje, roky. Právě její letitá aktivita na resortu měla stát i za tím, proč se ministryní nestala už v minulosti. Jak řekl náš dobře informovaný zdroj právě z resortu pro místní rozvoj: „Měla mít jisté bezpečnostní škraloupy, na které bylo upozorňováno písemně.“ O co přesně šlo, na to odpovědět nechtěl, jelikož prý nejde o veřejně přístupné informace. Zjevná narážka na poznatky BIS se však nabízí zcela logicky. Ostatně tyto informace nám potvrdil i blízký spolupracovník exministryně Karly Šlechtové.

Dostálová je navíc dávána do souvislostí s několik týdnů starou kauzou. Ministryně pro místní rozvoj rozhodovala v roce 2016, kdy byla náměstkyní, o neskutečných výdajích agentury CzechTourism ve prospěch „vyvolených osob“ zprostředkovaně a mimo standardní úřední postup, stojí v soudním příkazu k domovní prohlídce. Uvedla to tehdy Česká televize. Podezřelé jsou smlouvy za 38 milionů korun. Dostálová vinu odmítá. Policisté ve druhé polovině listopadu kvůli případu zajišťovali důkazy například v sídle ministerstva, CzechTourismu, na autodromu v Mostě nebo v agentuře Sport Invest. Domovní prohlídku provedli i u Dostálové, odvezli její služební počítač.

Premiér se tehdy Dostálové zastal, avšak situace se mohla dramaticky změnit s tím, kolik informací již získaly orgány činné v trestním řízení.

Anketa

Měl by Tomáš Petříček i nadále být ministrem zahraničí?

3%
97%
hlasovalo: 20584 lidí
Ministr dopravy Dan Ťok by měl skončit zejména kvůli neschopnosti organizovat stavební práce na D1. Druhým, neméně důležitým faktorem je jeho vztah s vlivným mužem ANO Jaroslavem Faltýnkem. Předseda poslanců ANO Ťokem doslova pohrdá a řada členů dolní komory Parlamentu nám podala očité svědectví, kterak Faltýnek o Ťokovi hovoří (na toto místo lze dosadit řadu invektiv a vulgarismů). Ťok prý pro změnu velmi často bývá zavřený na ministerstvu, kde se „chová jako paša, přijímá schůzky a nechává si zjišťovat, kdo a kde kolik bral, především v oblasti dopravy, poradenství a právních věcí. Navíc se opakovaně scházel s Filipem a snažil se cpát lidi od Vojty Filipa hlavně na dráhy.“

Pokud by se měl premiér rozhodovat, k Ťokovu vyhazovu poslouží zřejmě drobnost: jedna nebo dvě další kolony na D1, za níž je ministr dopravy přímo odpovědný.

Třetím jménem, které pro naši redakci bylo velmi překvapivé, je Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví. Ten premiérovi poskytuje pravidelné informace, vykonává vše, co Andrej Babiš požaduje, a zároveň se snaží tlačit vlastní politiku. „Není blízký spolupracovník, ale je poslušný. Slyšel jsem, že na základě jeho informací chtěl premiér kupovat nějakou libereckou nemocnici, tak něco," řekl naší redakci nejmenovaný poslanec ANO. Vojtěcha se ovšem Babiš zastal. Podle SMS vyjádření pro naši redakci má své rezervy, ale je velmi dobrým zástupcem resortu.

Pro dokreslení je potřeba chápat i to, že Vojtěch cíleně míří na nemocnice, kde měl být v minulosti vliv ČSSD. Jedná se o ředitele, kteří se měli údajně podílet na předražených zakázkách.

„Jestli bude rekonstrukce vlády v roce 2019, vyloučit to nemůžu,“ uvedl doslova premiér. „Já určitě budu mluvit s jednotlivými ministry,“ podotkl. Vojtěch Filip předtím v ČT řekl, že největší výhrady má KSČM k Ministerstvu dopravy. Podle Babiše musí Ťok ve vedení resortu přitvrdit. „Je moc hodný na své podřízené firmy. A já přitvrdím taky,“ prohlásil. Ťokovu práci kritizují také opoziční strany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: B. Richterová a T. A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lhala? „Slavná“ Pirátka, partnerka Michálka, odstoupila. Ale je tu další info. A nářky z útrob strany

10:30 Lhala? „Slavná“ Pirátka, partnerka Michálka, odstoupila. Ale je tu další info. A nářky z útrob strany

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová, která se scházela s manažerem reklamn…