Fašista, dezinformátor, ruský troll. Mainstreamová média ženou lidi nálepkováním do kouta. Petr Žantovský varuje před hrozbou, kterou ČT a další zvětšují

01.09.2018 6:14 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Hned dvěma komentářům, které se zabývají trapným stranicko-mediálním tancem kolem Václava Klause mladšího, se věnuje Petr Žantovský při hodnocení toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém týdnu objevilo ve sdělovacích prostředcích. Jeho pozornosti neušel ani text Alexandra Tomského o prohlubující se propasti mezi eurounijní vrchností a většinou národů členských zemí a také o nařčeních z rasismu a fašismu, která mají vyloučit z debaty odpůrce masové imigrace. Za kouzlo nechtěného pak považuje zamyšlení Alexandra Mitrofanova, jehož slova upozorňují na to, že prostřednictvím hrozeb, slibů, nálepkování, dehonestací a ostrakizací mainstreamová média ženou lidi do kouta.

Fašista, dezinformátor, ruský troll. Mainstreamová média ženou lidi nálepkováním do kouta. Petr Žantovský varuje před hrozbou, kterou ČT a další zvětšují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Nejvíce prostoru dnes dostane trapný stranicko-mediální tanec kolem Václava Klause mladšího, který už několik týdnů předvádí ODS proti svému členovi. „Ten se názorově vedení ODS nehodí do krámu, protože ODS se rozhodla prezentovat jako jakási státotvorná opozice, umírněná, s univerzitní tváří, s úsměvem vlídného intelektuálu. To je docela sympatické a nepochybně na tuhle masku získala ODS rostoucí procenta. I když po Petru Nečasovi to nebyl velký kumšt získávat vyšší procenta o to víc, že ODS se už za časů některých předchozích předsedů propadla skoro na dno svých možností, kdy to vypadalo, že ji čeká nynější osud ČSSD, to znamená preference trvale pod deseti procenty. ODS se zkrátka odrazila ode dna a je to i díky této vlídné akademické tváři nejen pana předsedy, ale i dalších funkcionářů,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Podle něj má ODS nejasno v jedné věci, když jinou už překonala. „Ta začala už za předsedy Topolánka, myslím, že v tom kooperoval i tehdejší vysoký funkcionář Ivan Langer, a to bylo vnitrostranické opatření, podle něhož, když to zjednoduším, kdo nebyl ve straně nejméně dva roky, tak za ni nesměl nikam kandidovat. Prezentovalo se to jako ochrana proti účelově vytvářeným regionálním sdružením, ale v podstatě to znamenalo zabetonování tehdejších funkcionářů ve funkcích. To byl – domnívám se – hlavní cíl tohoto opatření. Podroboval jsem to kritice a myslím, že to ODS hodně oslabilo, protože tím jako by zavřela dveře novým lidem a zajímavým nositelům kreativních myšlenek. To se posléze mírně změnilo. Koneckonců pan profesor Fiala se předsedou strany stal těsně poté, co do ní vstoupil, totéž bylo s panem primátorem Svobodou, takže tenhle stín ODS překročila,“ podotýká mediální analytik.

Výjimkou je Němcová, kterou nasazují na téma antikomunismu

Nepřekročila však ještě jeden stín, a to stín strany zprůměrované a nacpané do jednoho marketingového kabátu. „To se samozřejmě nevyplácí. Když se náhodou v politické straně, zejména takové konzervativní jako je ODS, objeví vymykající se bytost, tak určitě vzbudí emoce, nepochopení, někdy i zášť a nesnášenlivost ze strany echtovně konzervativních členů, kteří mají pocit, i když ho všelijak skrývají, že ten více viditelný a slyšitelný člověk je v očích veřejnosti přebíjí a že na ně není tolik vidět. Rozumím panu místopředsedovi Vystrčilovi, že se mu nelíbí vystupování Václava Klause, protože je v protikladu k tomu, co dnes prezentuje ODS jako svou hlavní tvář, tedy uvážlivost, jakýsi klid a smír, když pominu paní Němcovou. To je velká výjimka, která je nasazována na vybraná témata jako antikomunismus nebo antiputinismus, ale jinak se strana chová většinou celkem konzistentně,“ míní Petr Žantovský.

A z té jednolitosti ODS Václav Klaus vyčnívá. „Nejen proto, že se jmenuje Klaus a že do strany přináší mnoha lidem nelibě pociťovaný stín Klause staršího, jednoho ze zakladatelů a dlouholetého předsedy ODS. Ale Václav Klaus mladší v žádném případě není odlitek svého otce. To si ODS málo uvědomuje. Václav Klaus mladší je mnohem drsnější verze a vyjadřuje se bez servítků, když něco chce říct, tak to řekne. Skoro bych řekl na plnou hubu, čímž ho ani v nejmenším nemíním dehonestovat, naopak myslím, že by s touto formulací možná i souhlasil. Občas se mu ‚povede‘ říci něco, co není věcně správně, jako informace s tureckým kontingentem v Afghánistánu, ale to byl v podstatě detail. Nicméně to byla záminka k tomu, aby se vedení ODS začalo zabývat činností svého poslance Václava Klause juniora. To samo o sobě je velice nešťastné,“ domnívá se mediální odborník.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slíbil, neudělal. „Podtrhlo mu to nohy.“ Znalec k odstřelu Součka. V pozadí Moravec

8:35 Slíbil, neudělal. „Podtrhlo mu to nohy.“ Znalec k odstřelu Součka. V pozadí Moravec

TÝDEN V MÉDIÍCH Ve skutečnosti nejde o Jana Součka, ale o Václava Moravce. Petr Žantovský popisuje d…