Fašizující velvyslanec. Přečtěte si, co píše o Bartuškovi nejen ruský tisk

5. 5. 2015 8:17

Jméno českého diplomata Václava Bartušky vstoupilo ve známost hned v několika zemích. Ke jménu diplomata, který se pochvalně vyjádřil o upalování lidí v Oděse a doporučil je jako mustr i pro další regiony a země, zejména ruské weby přidávají přívlastek „fašizující“ a pozastavují se nad tolerantní reakcí jeho nadřízeného, ministra Zaorálka.

Fašizující velvyslanec. Přečtěte si, co píše o Bartuškovi nejen ruský tisk
Foto: hns
Popisek: Velvyslanec Česka pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška

„Ještě docela nedávno hodně lidí v Rusku upřímně věřilo, že pro Evropany jsou lidská práva a humanismus div ne absolutními hodnotami,“ píše například web Segodnia.ru. Panovala prý naivní představa, že pouhé informace o zvěrstvech dějících se na Ukrajině postačí civilizovaným Evropanům, aby se od tamního režimu odvrátili.

Jenže se tak prý neděje, a navíc se prý v poslední době ukazuje, že lidé v Evropě tyto zločiny schvalují a podporují. „Například evropský úředník zastupující Českou republiku, Václav Bartuška, se domnívá, že zachování klidu v Oděse bylo důležitější, než životy několika desítek uhořelých lidí,“ píše server.

Navíc zmiňuje Bartuškův názor, že tato úspěšná zkušenost by měla být opakována i na jiných místech. „Bylo by zajímavé se Bartušky zeptat, jestli považuje za odůvodněný způsob zachování klidu zločiny, které spáchali hitlerovci v Lidicích,“ uzavírá Segodnia.

Ještě dodává, že Bartuškův nadřízený ministr Zaorálek sice na Twitteru vyjádřil hluboký nesouhlas, nicméně „o propuštění, nebo alespoň odvolání fašizujícího úředníka z funkce nepadla ani zmínka“.

Není to prý jediný případ, kdy se v Evropě uvažuje podobně. Web zmiňuje prohlášení dalších evropských politiků ohledně potápění lodí s uprchlíky, mířících k evropským břehům.

Bohužel se v rámci Evropské unie zdaleka nejedná o ojedinělý případ. Například evropský komisař pro migraci, vnitřní záležitosti a občanství Dimitros Avramopulos prohlásil, že lodě EU budou ve Středozemním moři posílat plavidla ke dnu.

„Závěr je zřejmý a jednoduchý, i když ve skutečnosti zlověstný: jednání o lidských právech, humanitě a toleranci nejsou ničím jiným než zástěrkou, za kterou prorůstají výhonky opravdového fašismu,“ dodává web.

Podívejte, takto se na Oděsu dívá Evropa

„Podobně ukrajinský web Luhansk, působící na území separatisty vyhlášené Luhanské lidové republiky, hned v titulku hlásá, že „Václav Bartuška schvaluje masakry ukrajinských nacionalistů v Oděse“. Zmiňuje též názor českého velvyslance, že podobný přístup je možné aplikovat kdekoliv, kam se Rusové pokusí vtrhnout. Web dále připomíná, že rok staré události, při kterých v Domě odborů v Oděse a jeho okolí zemřelo celkem 48 lidí, doposud nebyly vyšetřeny.

Rovněž web uzbekistánského deníku Vesti píše o schvalování upalování lidí ze strany českého diplomata. Ruská Gazzeta pak přináší text pod lakonickým titulkem „Podívejte se, jak v Evropě hodnotí tragédii v Oděse“. A v podobném duchu se vyjádřilo více než deset ruských webů či deníků.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

13:42 Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

Dnes se v Otázkách Václava Moravce setkali předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, nejvyšší státní…