"Považujeme za alarmující a nepřípustné, že v plánované vládě ani jeden ministerský post nezastává žena. Žádáme Vás tímto o vysvětlení a nápravu vzniklé situace," píše organizace Sobotkovi.
Nové složení stínové vlády šéf ČSSD představil tento týden. V jeho kabinetu je 15 ministrů. Stínovou ministryni práce, kterou byla náměstkyně jihočeského hejtmana Ivana Stráská, vystřídal poslanec Roman Sklenák. Na ženy zbyly funkce odborných mluvčích, a to pro vědu a pro lidská práva. První z nich zůstala místopředsedkyně strany i Senátu Alena Gajdůšková, druhou je Michaela Marksová Tominová. Ta dřív byla stínovou ministryní pro lidská práva.
Hnutí kritizuje, že se nepočítá s ministrem pro lidská práva a menšiny
"Kromě absence žen nás hluboce znepokojuje, že se nepočítá se znovuobnovením postu ministra/ministryně pro lidská práva a menšiny. Ačkoli ještě předchozí sestava s obnovením tohoto postu, v jehož agendě byly i rovné příležitosti žen a mužů, počítala, současný návrh v tichosti ministerský post snížil na pozici mluvčí," uvedlo sdružení. Podle něj je zjevný i posun "ke konzervativnějšímu výkladu", nově se mluvčí věnuje lidskoprávní problematice a rodině.
Aktivistky připomínají Sobotkovi jeho kritiku vlády premiéra Petra Nečase (ODS) z roku 2010, že je čistě mužská a chybí v ní místo ministra pro lidská práva. Šéf sociální demokracie podle sdružení tehdy řekl, že kabinet tím vyslal signál, že mu na prosazování rovných šancí pro ženy a muže nezáleží. "S politováním musíme konstatovat, že stejný signál vysílá ČSSD jmenováním této stínové vlády," uvedlo sdružení. Podotýká, že téma rovnosti je vlastní všem sociálnědemokratických stranám v Evropě. Čeští sociální demokraté prý ale dávají najevo, že pro ně zásadní a důležité není.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk