Fendrych radí Babišovi: Vykažte ty ruské diplomaty, co nejrychleji. Aby se za vás vaše děti nemusely stydět

25.03.2018 8:21

Lídři EU podpořili Velkou Británii, když se shodli na tom, že v útoku na dvojitého ruského agenta žijícího v ostrovním království Sergeje Skripala má prsty Rusko. Politici dospěli k závěru, že neexistuje žádné jiné věrohodné vysvětlení. Komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych napsal premiérovi v demisi, co by teď měl udělat, „aby se za nás děti nestyděly“.

Fendrych radí Babišovi: Vykažte ty ruské diplomaty, co nejrychleji. Aby se za vás vaše děti nemusely stydět
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Evropa, Rusko
reklama

Komentátor Martin Fendrych si vzpomněl na předvolební heslo hnutí ANO z roku 2013. Andrej Babiš, Martin Stropnický a další představitelé tehdy lidem vysvětlovali, co všechno se musí v Česku změnit, „aby se za nás děti nestyděly“. Dnes je Andrej Babiš trestně stíhaným premiérem a Martin Stropnický ministrem zahraničí. Fendrych oběma pánům sdělil, jak by se měli zachovat ve Skripalově kauze, aby se za nás děti opravdu jednou nestyděly.    

Česká republika by prý měla co nejrychleji vyhostit ruské diplomaty a ukázat tak, na čí straně stojíme. Martin Stropnický před pár dny oznámil, že česká diplomacie tento krok zvažuje. Podle Fendrycha nastal čas přestat zvažovat. Je čas jednat.

„Najdeme více důvodů: jde o vztah k Británii, jež byla napadena zakázanou vojenskou látkou. Česko se mnohdy ústy svých nej nej představitelů nechalo slyšet, že je přítelem Británie. Snad nebude od slov k činům daleko. Další palčivý důvod: v poslední době se vzdalujeme Západu. Ten trend nelze přehlédnout ani zevnitř, ani zvenčí. (Viz kupříkladu fakt, že do Prahy přijede republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Spojených států Paul Ryan a nesetká se s prezidentem.),“ napsal Fendrych.

Kdybychom vyhostili několik ruských diplomatů, ukázali bychom, že přece jen patříme k Západu.

Martin Fendrych ale předložil ještě dva důvody, proč bychom se měli zachovat stejně jako Britové, kteří už vyhostili 23 ruských diplomatů. Rusko oplatilo Britům stejnou mincí. Česko by prý mělo jít stejnou cestou jako ostrovní království už proto, že Rusko osočilo Českou republiku z toho, že smrtelně nebezpečný jed novičok mohl být vyroben v Česku. Toto osočení zaznělo hned dvakrát a sám premiér Babiš ho označil za nehorázné.

Ruské diplomaty bychom měli vyhodit také proto, že jich v Česku působí nepřiměřeně mnoho. Spojené státy nebo Čína mají v Praze podstatně skromnější zastoupení. Na ruské ambasádě pracuje celkem 129 lidí. Čína v Česku nemá ani 30 pracovníků a Spojené státy v Česku udržují zastoupení v počtu 66 lidí. Na českém velvyslanectví v Moskvě pracuje celkem 65 lidí. Kdybychom vyhodili několik ruských diplomatů, oplatí nám zřejmě stejnou mincí, jenže podle Fendrycha nás to moc bolet nebude.

Dosavadní velvyslanec v Moskvě Vladimír Remek nebyl moc vidět, když prezident Zeman jednal se svým protějškem Vladimirem Putinem, Remek minimálně jednou nebyl jednání přítomen. Zeman si vzal k ruce raději svého poradce Martina Nejedlého a ten neustále obývá jednu z hradních kanceláří. Spojení s Moskvou tedy bude existovat dál, i když Rusové vyhostí několik našich diplomatů.

Bezpečnostní informační služba navíc upozorňuje, že ruští špioni jsou v Česku velmi aktivní. Neuškodí, když se několika z nich zbavíme. A to je podle Fendrycha poslední důvod, proč bychom se měli zachovat stejně jako Britové.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vondra tvrdě o USA: Změnilo se to. Trump? Nepěkná slova

14:28 Vondra tvrdě o USA: Změnilo se to. Trump? Nepěkná slova

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS), který v minulosti působil na postu velvyslance ve Spojených stát…