Fiala: Pandemický zákon je hasičská stříkačka proti covidu

27.01.2022 7:03

Premiér Fiala (ODS) se rozzlobil na opozici. Blokování novelizace pandemického zákona? To je jako kdybyste sebrali hasičům stříkačku. Ale v jednu chvíli se ukázalo, že Fialu netrápí jen opozice, nýbrž že to trochu komunikačně skřípe i ve vládě.

Fiala: Pandemický zákon je hasičská stříkačka proti covidu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) se snaží postupovat jinak, než postupoval jeho předchůdce Andrej Babiš, a uložil sám sobě i svým ministrům mediální půst. On i jeho kolegové vystupují na veřejnosti podstatně méně, než předchozí ministři ANO a k novinářům promlouvají až tehdy, když se shodnou na nějakém stanovisku.

Ale občas to přece jen zaskřípe. Zatímco ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na večerní středeční tiskové konferenci sdělil novinářům, že od dubna snad přijde úleva od covidu, premiér Petr Fiala v rozhovoru pro CNN Prima News naznačil, že by takováto úleva mohla přijít už v březnu.

„V březnu bychom se mohli vracet k tomu standardnímu životu. Ale jsem velmi opatrný. Opravdu závisí na tom, co se bude dít. Musíme se řídit vývojem omikronu,“ upozornil předseda ODS.

I tak je však přesvědčen, že vláda musí mít k dispozici i pandemický zákon, kdyby ho bylo třeba, a nechápe, proč opoziční SPD projednání novely pandemického zákona blokuje.

„Pandemický zákon je taková řídící páka pandemie, kterou vláda má. Už z opozice jsme pro vládu tenhle nástroj chtěli, aby se nemusel při každém nárůstu čísel používat drastický nouzový stav. Pandemický zákon potřebujeme, aby se pandemie mohla zvládat jemnějšími nástroji. To, že má své chyby, věděli všichni od začátku. Proto děláme úpravu, která reaguje na nálezy Nejvyššího správního soudu. Upravujeme zákon tak, aby byl právně v pořádku. Účinnost končí 28. února a bez něj bychom nemohli dál postupovat. Nerozumím opozici, proč se snaží pandemický zákon blokovat. To je jako kdyby zakazovali hasičům používat stříkačku,“ řekl Fiala.

Zdůraznil však, že jeho vláda dělá to, co voličům slibovala, nevyhlašuje nouzový stav a přijatá opatření se snaží vyhlašovat s dostatečným předstihem a nikoli jen pár hodin před tím, než mají vstoupit v platnost, jak se občas stávalo za Babišových časů.

Dnešní opoziční poslanec Babiš prý zemi zanechal v nepěkném stavu.

„Jsem překvapený, v jak špatném stavu nám předcházející vláda předala všechny agendy a řízení státu. Máme obtížnou situaci v tom, že máme aktuální úkoly jako covid a ceny energií, ale musíme dělat i další důležitá rozhodnutí, například tendr na Dukovany. To se v minulosti zanedbalo. Za pochodu předěláváme rozpočet. Navíc Andrej Babiš částečně zabetonoval státní správu služebním zákonem a tím, že si všude dosadil svoje lidi. Spousta lidí je ze svých pozic neodvolatelných. Takže nemáme možnost přijít se svými lidmi a začít dělat politiku naplno, jak bychom chtěli. To všechno mě překvapilo. Ale děláme, co můžeme, pracujeme intenzivně,“ zdůraznil Fiala.

Babiš naopak tvrdí, že vládu odevzdal ve chvíli, kdy na tom Česko bylo skvěle.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Asi bych to neměl říkat... Lékař o Ukrajincích na pohotovosti

21:22 Asi bych to neměl říkat... Lékař o Ukrajincích na pohotovosti

PUBLICISTIKA, NÁZOR Externí spolupracovník ParlamentníchListů.cz měl tu smůlu, že se v posledním měs…